[1] Latvijas Republikas Satversmes tiesa 2025. gada 14. martā pieņēma spriedumu lietā Nr. 2022-32-01 “Par Kriminālprocesa likuma 124. panta sestās un septītās daļas, 125. panta trešās daļas un 126. panta 3.1 daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmajam un otrajam teikumam”. Tas ir kārtējais spriedums lietās, kuras tiesa pēdējos gados ierosina saistībā ar pieteikumiem par likuma normām, kas regulē noziedzīgi iegūtas mantas konfiskāciju kriminālprocesos, pirms vēl kāda persona ir notiesāta par noziedzīgu nodarījumu. Minētajā spriedumā tiesa sniedza savu galavārdu 14 sākotnēji rosinātajās (vēlāk – apvienotajās) lietās. Vienlaikus tas dod iespēju pabeigt tiesās apturētos procesus.
Spriedums bija ilgi gaidīts un par aktuālu tēmu. Kā norāda lietas numurs, tās bija ierosinātas jau 2022. gadā. Satversmes tiesa 2023. gada martā nolēma uzdod Eiropas Savienības Tiesai (turpmāk – EST) vairākus jautājumus prejudiciālā nolēmuma pieņemšanai. Pēc EST sprieduma saņemšanas 2024. gada novembrī tika atjaunota tiesvedība, un tagad ir Satversmes tiesas spriedums.
[2] Latvijā katru gadu tiek uzsākti vairāk nekā pusotra simta procesu par noziedzīgi iegūtu mantu (2024. gadā – 183). Pagājušajā gadā Ekonomisko lietu tiesa 47 procesos mantu atzina par noziedzīgi iegūtu, bet 136 procesus izbeidza. Prokuratūrai gan šie rezultāti nepatīk, tāpēc tos visbiežāk (91 lēmums) pārsūdz.12 daļa dod tiesības šajos kriminālprocesos prokuroram “pieņemt lēmumu par kriminālprocesa vai tā daļas izbeigšanu, ja panākts mantisko attiecību taisnīgs noregulējums, personas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā pirmstiesas procesā nav pierādīta un papildu pierādījumu iegūšana nenodrošinās ekonomisku pirmstiesas kriminālprocesu vai radīs nesamērīgi lielus izdevumus”, tad ir saprotama interese par pēc iespējas vienkāršāka mantas konfiskācijas procesa.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.