21. Jūnijs 2005 /NR. 23 (378)
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridisko personu kriminālatbildības realizācijas tiesiskie aspekti
Mg.iur.
Indra Gratkovska
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore 

Stājoties spēkā likumam "Grozījumi Krimināllikumā", būs nepieciešama normatīvā bāze, kas regulēs juridiskajai personai piemērojamo piespiedu ietekmēšanas līdzekļu izpildes kārtību. Līdz ar to Tieslietu ministrijā ir izveidota darba grupa, kas izstrādā attiecīgu likumprojektu.

Juridisko personu kriminālatbildības realizācijas tiesiskie aspekti

Mg.iur. Indra Gratkovska, Tieslietu ministrijas Administratīvo un krimināltiesību departamenta direktore
GRATKOVSKA.PNG (82296 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Pēc vairāku gadu ilgiem pūliņiem ieviest juridisko personu kriminālatbildības institūtu Latvijas krimināltiesību sistēmā Saeima 2005.gada 5.maijā pieņēma trešajā lasījumā likumu “Grozījumi Krimināllikumā”, kas turpmāk paredzēs iespēju juridiskajām personām piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekļus. Grozījumi vērsti uz to, lai ieviestu juridiskās personas kriminālatbildības institūtu, tomēr vienlaikus ir būtiski norādīt, ka likums neparedz juridisko personu saukt pie kriminālatbildības līdzīgi kā fizisko personu. Likums paredz, ka juridisko personu kriminālatbildība tiks realizēta caur piespiedu ietekmēšanas līdzekļiem.
Šāds risinājums likuma normu aprises ieguva, pateicoties LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītāja prof., Dr.habil.iur. U.Krastiņa piedāvātajam konceptuālajam problēmas risinājuma variantam. Proti, vairākus gadus ilgušās diskusijas par to, vai var juridisko personu saukt pie kriminālatbildības, ir beigušās ar viennozīmīgu secinājumu, ka juridiskajai personai nav un nevar būt subjektīvā attieksme pret izdarīto noziedzīgo nodarījumu, tātad šajā gadījumā nevar runāt par vainu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties