1. Novembris 2005 /NR. 41 (396)
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesu spriedumu pārsūdzības problēmas
3

Šķīrējtiesu spriedumu pārsūdzības problēmas

Oksana Pulle, LU Juridiskās fakultātes studente

PULLE-OKSANA.JPG (9921 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Rakstu publicēšanai ieteicis zv. advokāts docents Dr.iur. Jānis Rozenbergs

Arvien biežāk tiek kritizēta šķīrējtiesu darbība un to spriedumu kvalitāte, kas rada jautājumu, vai ir jāļauj augstākām tiesu instancēm labot iespējamās šķīrējtiesu pieļautās kļūdas, ieviešot spriedumu pārsūdzību, vai arī ir iespējams cits veids, kā mainīt pastāvošo negatīvo praksi.
Šķīrējtiesām ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar valsts tiesām, kuras tiks zaudētas līdz ar šķīrējtiesu spriedumu pārsūdzības pēc būtības ieviešanu valsts tiesās.
Šķīrējtiesas process ir konfidenciāls. Šķīrējtiesas sēdes ir slēgtas. Personas, kas nav procesa dalībnieki, var būt klāt šķīrējtiesas sēdē tikai ar pušu piekrišanu. Konfidencialitāte šķīrējtiesas procesā pasargā strīdā iesaistītās puses no informācijas nodošanas trešo personu rīcībā, kas to var izmantot personīgos, ne vienmēr cēlos nolūkos.
Savukārt valsts tiesās civillietas izskata atklāti, izņemot lietas par bērna izcelšanās noteikšanu, adopcijas apstiprināšanu un atcelšanu, laulības šķiršanu vai neesamību un personas atzīšanu par rīcībnespējīgu gara slimības vai plānprātības dēļ. Civilprocesa likums1 nosaka, ka tiesas sēdi var pasludināt par slēgtu pēc dalībnieka motivēta lūguma vai tiesas ieskata, (1) ja nepieciešams aizsargāt valsts noslēpumu vai komercnoslēpumu; (2) ja nepieciešams aizsargāt personu privāto dzīvi un korespondences noslēpumu; (3) ja nepieciešams nopratināt personu, kas nav sasniegusi 15 gadu vecumu; (4) nepilngadīgo interesēs; (5) tiesas spriešanas interesēs. Lūguma pieteikšana vēl negarantē, ka lieta tiks izskatīta slēgtā tiesas sēdē. Citos gadījumos nav pamata slēgtās tiesas sēdes noturēšanai.
Saskaņā ar valsts tiesās darbojošos atklātuma principu pat tad, ja lieta tika izskatīta slēgtā sēdē, izņemot lietas par adopcijas apstiprināšanu vai atcelšanu, tiesas sprieduma rezolutīvo daļu pasludina publiski.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ma
7. Novembris 2005 / 17:09
0
ATBILDĒT
ivr var tikai piekrist. Tiesa taa ir Anglija, kuraa var parsuudzeet pec butibas, ja arbitrs ir pielavis "manifest error" piemerojot materialas tiesibas. Zviedrijaa ir nedaudz savadak - nolemums var tikt atcelts, ja puse pierada, ka procesa laikā ir notikusas kadas nepilnibas vai parkapumi, kas ir ietekmejusas procesa galigo iznakumu. Tiesa Zviedijas gadijuma smagais pieradisanas pienakums ir apstridetajam un Zviedrijas prakse rada, ka to izpildit izdodas gauzam reti,tapec par šo normu neviens īpaši neuztraucas.
ivr
7. Novembris 2005 / 16:37
0
ATBILDĒT
Ir sapratne, bet tomer parak daudz runats par jautajumiem, kas neskar skirejtiesas procesu. Isakais termins kura sobrid skirejtiesa var izskatit stridu ir 22 - 30 dienas.

Skirejtiesas nolemumu parsudziba par teoretiska nevar bud apsverta, jo tas ir preteji si instituta uzticibas principiem. Vienigais man zinams piemers spiedumu parskatisana notiek Zvierdija, kad apcelijas palata var iesniegt sudzibu par nolemumu, bet kopuma uzticibas princips nelauj parsudzet nolemumu. Puses nosledzot skirejtiesas ligumu jau vienojas par tas nolemuma neparsudzesanu. (Skirejtiesas ideja!!!)

Manu prat ir nepamatoti runat par ipasam prasibam skirejtiesnesim, vieniga prasiba, kas var but skirejtiesnesim ir objektivitate un neatkarigums. Jurista kvalifikacija nav noteicosais!!! Neviens grads nevar padarit cilveku par godigu un neatkarigu!!! (Lai kads nedoma. Es esmu jurist)



Darba galvena kluda! Attiekuma pamats, ja ir parkaptas materialas tiesibu normas!!! Tas neder, jo nozimes pierasdijumu parvertesanu, kas nav pienemams!



Raksta noradita lieta nav vieniga, ik gadu ir 20 - 30 lietas sakara ar protestiem.



Tiesibas iesniegt blakus sudzibu ir priekslikums par kuru sen tiek runats, vienigai valsts tiesas nav gatavas blakus sudzibu staitam, ka ari tas nevajadzibi vilcinatu procesu. Mans priekspilkums ir iesniegt blakus sudzibu, bet vienlaicigi iznemuma kartiba sis kategorijas lietam nosakot, ka tas neaptur lemumu izpildi.

_______________________________________________________



Skirejtiesas problema nav pasa skirej
Anonīms lietotājs
5. Novembris 2005 / 21:46
0
ATBILDĒT
Pirmkart vajadzetu velreiz izlasit Satversmes tiesas spriedumu par skirejtiesu lemumu parsudzesanu;

Otrkart, par piemeru nenemt Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas likumdosanu, bet drizak Zviedrijas, Lielbritanijas, Vacijas vai ASV;

Treskart, nedaudz palasit par skirejtiesas institutu un vina butibu - ka pamataa ir pusu vienosanas un tiesi pusem ir janosaka cik kvalificets bus arbitrs, jo kriteriji visas civilizetas valstiis ir tikai riiciibspeeja (dazviet ari tas, ka persona nedrikst but pasludinata par bankrotejusu).



komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties