Februāra sākumā, lai kopīgi atskatītos uz APL pirmajiem diviem gadiem, "Jurista Vārds" uz interviju aicināja Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatori Jautrīti Briedi. Saruna noritēja ne vien par divu gadu secinājumiem, kas uzkrājušies, vērtējot APL un administratīvo tiesu darbu, bet arī par gaidāmajiem APL grozījumiem un Latvijas juristu zināšanām un prasmēm administratīvajā procesā.
|
Šogad februārī aprit divi gadi kopš Administratīvā procesa likuma (turpmāk– APL) spēkā stāšanās un administratīvo tiesu izveidošanas. Šajā vēl neilgajā laikā administratīvās tiesas ir izpelnījušās plašu sabiedrības uzmanību un atbalstu, kā arī nerimstošu popularitāti juristu diskusijās ir ieguvuši dažādi APL normu piemērošanas jautājumi un administratīvo tiesu nolēmumu analīze.
Februāra sākumā, lai kopīgi atskatītos uz APL pirmajiem diviem gadiem, “Jurista Vārds” uz interviju aicināja Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatori Jautrīti Briedi. Saruna noritēja ne vien par divu gadu secinājumiem, kas uzkrājušies, vērtējot APL un administratīvo tiesu darbu, bet arī par gaidāmajiem APL grozījumiem un Latvijas juristu zināšanām un prasmēm administratīvajā procesā.
Likums darbībā: pirmie divi gadi
– Šogad 1.februārī apritēja jau divi gadi, kopš stājies spēkā APL. Tas varētu būt pietiekams laiks, lai varētu izvērtēt šā likuma darbību praksē. Kā jūs vērtējat– vai likums ir izdevies? Vai APL ir attaisnojis uz to liktās cerības, un vai ir kaut kas, kas nav īstenojies no APL izstrādājušās darba grupas iecerēm?– Man šķiet, ka visumā ir attaisnojušās uz APL liktās cerības. Jāņem vērā, ka neviens likums sevi neattaisno uzreiz. Vērtējot APL efektivitāti citu likumu vidū, jāmin, ka APL ir viens no tiem likumiem, kas pietiekami efektīvi funkcionē.
APL ieviešana ir būtiski uzlabojusi valsts pārvaldes darbības kvalitāti. Arvien mazāk ir tādu administratīvo aktu, kuros nav ietverts to pamatojums. Iestādes uztraucas par šā pamatojuma nepieciešamību un domā, kā pareizi, atbilstoši likuma prasībām pamatot savu rīcību attiecībā pret privātpersonām.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.