Pagājušajā piektdienā, 2. novembrī, uz konferenci, kas ir tiesu varas pašpārvaldes institūcija, pulcējās lielākā daļa Latvijas Republikas tiesnešu - pasākumā piedalījās gandrīz 400 no kopumā 520 Latvijas tiesnešiem. Ētika un morāle cilvēkam vai nu ir, vai arī nav - tik vienkāršs secinājums vairākkārt izskanēja un tika ar aplausiem sveikts Latvijas tiesnešu konferencē pagājušās nedēļas nogalē. Bet - kā panākt, lai tiesu varā darbotos tikai tādi cilvēki, kuriem šīs kategorijas piemīt, un tie, kas gatavi "morāles kompromisiem", no tiesnešu vides tiktu izslēgti, - atbildes uz šiem jautājumiem diemžēl bija daudz grūtāk sadzirdēt. Kaut gan tieši tiesnešu ētikas pārkāpumi bija pasākuma iemesls. Bija vēl arī citi jautājumi, kurus runātāji uzdeva Latvijas tiesnešiem: vai tiesu vara Latvijā ir patiesi neatkarīga; vai tā šobrīd atrodas krīzes situācijā; kādēļ sabiedrība neuzticas tiesām; vai Latviju vispār var dēvēt par tiesisku valsti un ar ko beigsies (vai ir jau beidzies) tiesu varas amatpersonu noklausīto telefonsarunu skandāls, ko pirms pāris mēnešiem izraisīja grāmata "Tiesāšanās kā ķēķis"?
Darvas karote medus mucā: vai ir griba un spēks to izsmelt
Tiesneši konferencē spriež par ētiku un krīzi tiesu varā
Ētika un morāle cilvēkam vai nu ir, vai arī nav – tik vienkāršs secinājums vairākkārt izskanēja un tika ar aplausiem sveikts Latvijas tiesnešu konferencē pagājušās nedēļas nogalē. Bet – kā panākt, lai tiesu varā darbotos tikai tādi cilvēki, kuriem šīs kategorijas piemīt, un tie, kas gatavi “morāles kompromisiem”, no tiesnešu vides tiktu izslēgti, – atbildes uz šiem jautājumiem diemžēl bija daudz grūtāk sadzirdēt. Kaut gan tieši tiesnešu ētikas pārkāpumi bija pasākuma iemesls.
Bija vēl arī citi jautājumi, kurus runātāji uzdeva Latvijas tiesnešiem: vai tiesu vara Latvijā ir patiesi neatkarīga; vai tā šobrīd atrodas krīzes situācijā; kādēļ sabiedrība neuzticas tiesām; vai Latviju vispār var dēvēt par tiesisku valsti un ar ko beigsies (vai ir jau beidzies) tiesu varas amatpersonu noklausīto telefonsarunu skandāls, ko pirms pāris mēnešiem izraisīja grāmata “Tiesāšanās kā ķēķis”?
Pagājušajā piektdienā, 2.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.