18. Decembris 2007 /NR. 51 (504)
Diskusija
Šķīrējtiesu reglamentācija jaunajā likumprojektā
1

"Laikā no 2005. gada 22. augusta līdz šim brīdim Šķīrējtiesu likumprojekta darba grupa vairākkārt ir mainījusies, līdz ar to katra darba grupa ir nākusi ar savu redzējumu, kas šobrīd kompilācijas veidā atspoguļojas Šķīrējtiesu likumprojektā." Raugoties no teorētiski doktrinālā viedokļa, šķīrējtiesa (Arbitration) ir visformālākais no alternatīvās strīdu risināšanas procesiem, tomēr pēc definīcijas tas iekļaujas šajā jēdzienā, jo ir "alternatīva" tiesai.

Šķīrējtiesu reglamentācija jaunajā likumprojektā

 

Bieži vien, kad tiek izstrādāti pilnībā jauni vai grozīti jau esošie normatīvie akti, šajā jaunrades procesā likumdevējam mēdz pārmest gan diskusiju, gan konsultāciju trūkumu ar kompetentiem zinātniekiem un praktiķiem, kas sevi jau apliecinājuši attiecīgajā tiesību jomā.

Arī šobrīd tapšanas stadijā ir kāds ļoti būtisks normatīvā akta projekts – Šķīrējtiesu likums, kam gandrīz pilnībā jau ir konkrētas aprises un saturs. Ņemot vērā šī tiesību akta nozīmīgumu, “Jurista Vārds” šoreiz veltīts šķīrējtiesām, lasītājiem piedāvājot plašu zinātnieku un praktiķu diskusiju par Tieslietu ministrijas izstrādāto Šķīrējtiesu likumprojektu. Šajā diskusijā izskan kā kritika un iebildumi, tā arī ierosinājumi pārdomām un jau konkrēti priekšlikumi normatīvā regulējuma pilnveidei.

Tādējādi kopumā astoņu autoru viedoklis lasītājiem ļaus iedziļināties dažādos šķīrējtiesu institūta aspektos un problēmjautājumos, bet par devīto “autoru” varētu uzskatīt Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamentu, jo rubrikā “Tiesību prakse” atrodami trīs dažādi ar šķīrējtiesu saistīti lēmumi.

 

Joprojām ir vērojams straujš šķīrējtiesu skaita pieaugums, kas atsaucas uz strīdu izskatīšanas kvalitāti un tiesiskajām sekām, kas rodas pusēm. Arī šobrīd vērojama šķīrējtiesu sistēmas krīze un diemžēl sabiedrībā ir zudusi uzticība šķīrējtiesu institūtam.

 

04.JPG (13781 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

BAIBA BROKA, Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre

 “Laikā no 2005. gada 22. augusta līdz šim brīdim Šķīrējtiesu likumprojekta darba grupa vairākkārt ir mainījusies, līdz ar to katra darba grupa ir nākusi ar savu redzējumu, kas šobrīd kompilācijas veidā atspoguļojas Šķīrējtiesu likumprojektā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Rix Goa
18. Decembris 2007 / 10:58
0
ATBILDĒT
Likumprojekts pats par sevi nevar palielināt uzticību šķīrējtiesām. Ne procesa ātrums, ne konfidencialitāte nesniedz garantijas, ka šķīrējtiesnesis(-ši) rīkosies godīgi.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties