Kompetentie ārvalstu juristi, kas komentēja jauno Šķīrējtiesas likumprojektu,1 vairākkārt norāda, ka tas neatbilst jaunākajām tendencēm šķīrējtiesu2 attīstībā pasaulē. Līdz ar to rodas jautājums, kas tad ir moderns arbitrāžā? Cik moderns ir moderns?
Pētot gan Latvijas, gan ārvalstu juristu atzinumus, ir jāatzīst, ka par modernu tiek uzskatīti tie pamatelementi, kas jau sen ir nostiprinājušies nacionālajā, starptautiskajā likumdošanā, praksē un doktrīnā. Šeit minēšu tikai dažus no tiem.
Arbitrāžas tiesību attīstība
Pamats šķīrējtiesu attīstībai, nepārprotami, ir arbitrāžas tiesību straujā attīstība pēdējās desmitgadēs, vice versa. Būtībā ir radusies jauna tiesību nozare, kas no sākotnējā skata ir mikrotiesību sistēma, bet šobrīd tā kļūst pašpietiekama. Proti, nav grūti nodalīt šo tiesību priekšmetu, sistēmu, regulējošos principus un jēdzienus.
Arbitrāžas tiesību priekšmets aptver ne tikai tiesiskās attiecības starp pusēm, bet arī arbitrāžas procesu šķīrējtiesā un ar arbitrāžas procesu saistītās lietas tiesā (tai skaitā šķīrējtiesa spriedumu apstrīdēšanas vai izpildes gadījumos).3 Arbitrāžas tiesības atbilst visiem tiesību sistēmas kritērijiem – tās ir pabeigtas, ar strukturētu raksturu, spēju attīstīties un ir prognozējamas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.