Sniedzot atzinumus par likumprojektu "Šķīrējtiesas likums"1 (turpmāk – Likumprojekts), vairāki ārvalstu eksperti – Karls Salans, profesors Lukass Mistelis un Gerijs Borns – ir norādījuši uz Likumprojekta nepamatoto noteikumu, ka "šķīrējtiesas līgumu noslēdz rakstveidā",2 nepaskaidrojot, ko nozīmē prasība par šķīrējtiesas līguma rakstveida formu. Tādēļ šā raksta mērķis ir vērst uzmanību uz šķīrējtiesas līguma formas attīstības tendencēm, kas būtu jāievēro, izstrādājot jaunu, mūsdienu starptautiskajai šķīrējtiesu praksei atbilstošu likumu.
Šķīrējtiesas līguma nozīme
Šķīrējtiesas līgums, kas fiksē pušu gribu strīdu nodot izšķiršanai šķīrējtiesā, ir šķīrējtiesas jurisdikcijas pamats. Šķīrējtiesas jurisdikciju var noteikt arī konvencija, uz kuru pamatojoties persona var iesniegt prasību šķīrējtiesā izšķirt strīdu pret valsti, kaut arī pašai personai ar valsti nav tiešu līgumisku attiecību, atbilstoši kurām tā vienojusies strīdu nodot šķīrējtiesai. Tas ir pamats secinājumam, ka mēs ieejam tādā šķīrējtiesu ērā, kad šķīrējtiesas jurisdikcija pastāv arī bez līgumiskām attiecībām.3
Neraugoties uz izņēmumiem, šķīrējtiesas līgums tomēr ir pamats nodot strīdu izšķiršanai šķīrējtiesā, un, lai šķīrējtiesas rezultāts būtu derīgs, tas ir, spriedums būtu izpildāms, derīgam ir jābūt arī šķīrējtiesas līgumam.
Ievērojot šķīrējtiesas līguma būtisko nozīmi pušu strīdīgo attiecību noregulējuma kārtībā, lai atvieglotu šāda līguma pierādīšanu, gan nacionālajā, gan starptautiskajā šķīrējtiesas praksē vispāratzīts ir noteikums, ka nosacījumam par šķīrējtiesu ir jābūt rakstveidā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.