6. Janvāris 2009 /NR. 1 (544)
Skaidrojumi. Viedokļi
Advokāta profesija neietilpst uzņēmējdarbībā
2
Ilze Krastiņa
zvērināta advokāte,Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas
Ētikas komisijas priekšsēdētāja  

Nesen “Jurista Vārdā” Mg. iur. Agnese Rudzinska plašāk skāra tēmu par līdzdalības honorāru un tā piemērojamību Latvijā. Minētās publikācijas pamudināta, vēlos paust savu viedokli par to, kāpēc advokāta personiskā cieņa, godīgums un taisnīgums ir vērtējams augstāk par lieliem honorāriem.

Uzticība un personiskais godīgums ir mēraukla samērīgam honorāram par advokāta zināšanu un darba ieguldījumu klienta uzticētajā lietā, jo advokāta profesionālajā godīgumā "slēpjas" arī godīga advokātu attieksme pret samērīga honorāra noteikšanu.

Atbilstoši Advokatūras likuma 107. pantam zvērinātu advokātu profesionālā darbība (prakse) ir intelektuāls darbs, un tās mērķis nav peļņas gūšana. Raugoties arī no ētiskā viedokļa, advokāts nedrīkst aizmirst, ka nevis samaksa par viņa darbu, bet gan viņa klienta intereses un taisnīgas tiesas spriešanas nepieciešamība ir primāras (Latvijas Advokātu ētikas kodeksa 6.1.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Klients
20. Jūnijs 2009 / 23:21
0
ATBILDĒT
Raksta autore strādā zv.advokāta Andra Rukmaņa birojā, mana pieredze sadarbībā ar šo biroju ir negatīva, lieli honorāri, bet rezultāta nekāda plus elemntāras procesuālas kļūdas.

Tas ir mīts, ka advokāts vienlīdz labi centīsies sagatavoties lietai neatkarīgi no lietas iznākuma un fakta, ka honorārs jau ir kabatā.

Pajautājiet jebkuram psihologam cilvēka uzvedību, kad faktiski banāns jau ir dabūts vai viņu - kas interesēs, ja skaidri zinās, ka otra banāna nebūs.
I.Zvirbulis
23. Janvāris 2009 / 16:04
0
ATBILDĒT
Lielos vilcienos piekrītu kolēģes teiktajam. Nepašaubāmi, ka advokāta prakse nav komercdarbība un tās mērķis ir juridiskās palīdzības sniegšana, nevis peļņas gūšana. Tanī pat laikā VALSTS mūs, zvērinātus advokātus, uzskata par komersantiem. Visa nodokļu likumdošana traktē advokātus kā saimnieciskās darbības veicējus ar visām no tā izrietošām sekām. Bet saimnieciskā darbība taču ir sistemātiska darbība par atlīdzību un mērķi gūt peļņu. Viena likuma izpratnē esam brīvās profesijas pārstāvji, cita (nodokļu likumdošana) - komersanti. Tas nav pareizi.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties