8. Decembris 2009 /NR. 49 (592)
Vēstules
Arī e-bibliotēka nedrīkst pārkāpt autortiesības
6

Žurnāla "Jurista Vārds" 2009. gada 17. novembra numurā tika publicēta Gata Litvina redakcijas sleja "Autortiesības kapitulē tehnoloģiju priekšā", kurā saistībā ar e-bibliotēku tika izvirzīts problēmjautājums par autortiesību kapitulāciju informācijas tehnoloģiju priekšā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
L
10. Decembris 2009 / 23:22
0
ATBILDĒT
Vai autortiesību aģentūras vispar kaut ko normālu var darīt? Vai tas ir normāli, ka mēs vēl joprojām maksājam par tukšiem CD un DVD diskiem kaut kādu mistisku nodevu, kura iet pat ne valtij, bet nezināms, kur tieši, kura kabatā? Atrast autortiesību pārkāpumus ir ļoti viegli, bet katrs šajā gadījumā domā tikai par peļņu, kā pareizi norādīja Patriots, bet neviens neizvirza priekšlikumus, kā var panākt, lai gan autoriem būtu atlīdzība, gan lasītājiem būtu pieejamas grāmatas? Piemēram, par tās pašas e-bibliotēkas izmantošanu katram lasītājam uzlikt pienākumu maksāt, piemeram, 2 Ls menesi u.tml.



Ar IT attīstību autortiesības ne tikai uz grāmatām, bet arī mūziku, video utt. jau drīz zaudēs savu aktualitāti. Mākslai jābūt brīvai!







Patriots
9. Decembris 2009 / 18:42
0
ATBILDĒT
Un vēl! Bibliotēkās ir iespēja grāmatu nokopēt. Jautājums: Kam tiek peļņa no kopēšanas??? Privātfirmai nevis autoram, jo kopēšanas laikā es neredzēju, lai darbinieks kaut kur fiksētu, ka tieši šī autora grāmatu tika nokopēta. Lielbritānijā bibliotēkā tiek fiksēts - cik lapu nokopēts un kura autora grāmatai, un tādējādi tiek aprēķināts, cik lielu atlīdzību no tā jāsamaksā autoram. Un vispār - Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir iespēja atnākt ar savu piezīmju datoru un skeneri un kopēt grāmatas līdz zils paliksi! Nu un tagad ko teiksiet, Bibliotekāre?!?

Pie tam, es ārzemju literatūrā neatradu dziļas un novatoriskas domas, jo grāmatas tur ļoti dārgi maksā, bet domas diezgan paviršas. Toties Krievijas literatūrā, kura ir vairāk pieejama plašākam cilvēku lokam, ir ļoti interesantas un novatoriskās domas. Ir par ko aizdomāties!
Patriots
9. Decembris 2009 / 17:51
0
ATBILDĒT
Pilnīgi piekrītu Broņislavam! Bibliotekāre ir tuvredzīgs un vecmodīgs cilvēks, kas neredz talāk par savas miesas vajadzībām. Cilvēkiem ir jāattīstās garīgi, bet patreiz tas nav iespējami. Pareizi teica Gustavs Libbe: Tauta,kas nelasa, arī nedomā.

Jūs gribat sēdēt uz šīm autortiesībām, ka suns uz siena. Lai lasa! Es savus studentus nevaru piespiest lasīt grāmatas, kuras nes visu to gaišu un labu. Jūs gribāt, lai cilvēki gūtu informāciju no preses, televīzijas, internēta, kur tiek popularizēts vardarbības, naida un necieņas kults? Rakstītu ar kļūdām un nezinātu savu valodu (lasot grāmatas cilvēkam tas automatiski tiek iestrādāts)? Nu tad pēc tam nebrīnieties, kad valsts būs pilnīgā d...sā un nebūs domājošu cilvēku, kas to glabs.

Jā, es atzīstu, - jāievēro autortiesības, bet tiktāl, ciktāl tas nenes zaudējumus pašam autoram. Nevar visu mērīt ar peļņu! Ir arī tāds jēdziens kā reputācija, kuru nevar arī aizskart. Ja es izlasīju grāmatu un man patīk šī autora domas, es to noskanēju un pa velti izplatīju (pirms tam šo grāmatu nopērkot), lai pārējie attīstītu šo domu un nonāktu pie labākajām idejām (neaizmirstot atsaukties uz pamatidejas autoru), tad, es uzskatu, tas nav autortiesību pārkāpums. Autortiesību pārkāpums ir tad, kad es to grāmatu nokopēju, nodzēsu tur autora vārdu un publicēju to no sava vārda; vai pārdevu kopijas par zemāku cenu. Re! Te ir tā robeža!!!

Pārējiem gribu teikt, - neskatieties TV, kas zombē, LASIET GRĀMATAS!!!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties