2. Marts 2010 /NR. 9 (604)
Redaktora sleja
4ATA

Jauns laikmets rada jaunas iespējas un jaunus varoņus. Latvijā pēdējo nedēļu laikā par vienu no pamanāmākajiem sabiedrisko diskusiju tēliem kļuvis Neo no 4ATA (Ceturtās atmodas tautas armija). Publiskās telpas aktieris bez sejas un dzīves gājuma, kurš sazinās ar sabiedrību, izmantojot moderno tehnoloģiju nodrošinātās anonimitātes iespējas. Šķiet, sen neviens tik ātri nav izpelnījies tik plašu uzmanību un jau gana plašas sekotāju rindas.

Noslēpumainība, šķietami taisnīgi mērķi, vēršanās pret slikto valsti un eliti. Jaunais fenomens ir tikpat avantūrisks un romantiski vilinošs kā daudzas senas un ne tik senas revolucionārās kustības. Jautājums, kas gan vēl pagaidām paliek atklāts, ir par to, kādi ir Neo un 4ATA turpmākās sabiedriskās un politiskās darbības plāni. Droši vien tikai pēc kāda laika mēs varēsim precīzi izvērtēt šo fenomenu – vai tas bijis mirkļa zibsnis vai ilglaicīgāku sabiedrisko procesu spožs pieteikums. Intriga šobrīd ir radīta.

Neo parāda moderno tehnoloģiju iespējas jaunu varoņu veidošanā un sabiedrisko diskusiju dienaskārtības noteikšanā. Vairs nav nepieciešami žilbinoši vadoņi, plašu sabiedrības masu pulcēšanās un kvēlas politiskās runas. Par politisko līderi var kļūt tikai virtuālajā pasaulē eksistējoša digitāla personība. Tātad eksistē arī šādām personībām piemītoša īpaša kibertelpas harisma.

Acīmredzot mainījusies ir arī politiskās cīņas taktika. Vairs nav nepieciešams dzīvot mežā kā Robina Huda “jautrajiem vīriem” un izvairīties no ļaunā šerifa izliktajiem slēpņiem. Politiskais terors, ar kuru dažādu jomu sociālisti pieteica divdesmitā gadsimta aizsākšanos, šobrīd vairs nesasniedz savus mērķus. Informācijas laikmetā ir izmantojami šim laikmetam atbilstīgi ieroči. Informācija un zināšanas jau šobrīd ir masu iznīcināšanas ierocis. Kibertelpā ievainojamas ir visvarenākās valstis un korporācijas.

Tehnoloģiju attīstība un sabiedrības dzīves pārmaiņas to ietekmē nenovēršami ir ietekmējušas arī tieslietas. Likumdevējam visos laikos ir nācies reaģēt uz jau reāli eksistējošām lietām un parādībām, lai tās juridiski atzītu un atbilstoši saviem priekšstatiem taisnīgi sakārtotu. Tiesas spriedēji vienmēr bijuši spiesti meklēt risinājumus gadījumiem, kad atkal kāda tehnoloģija radījusi iespējas izkāpt ārpus normu rāmjiem. Digitāla personība sevi ir pieteikusi. Tagad tā būtu juridiski novērtējama.

VISI RAKSTI 2. Marts 2010 /NR. 9 (604)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties