Gandrīz desmit gadus sapņojām par Tiesu iekārtas likumu. Tomēr pēdējā gadā tiesu sistēmas patriotu lolotais sapnis par modernu tiesu sistēmas likumu strauji mainīja izpausmi. Tika nolemts tā saturu (kaut daļēji) ietvert jau pāragri “norakstītajā” likumā
“Par tiesu varu”.
Šobrīd Saeima lemj par trīs būtiskiem tiesu sistēmas pīlāriem. Tieslietu padome un tiesnešu disciplinārlietu izskatīšanas process jau ieguvis noteiktas aprises. Jaunizveidotās institūcijas – Tieslietu padome un Disciplinārtiesa – tuvākajos mēnešos jau sniegs ieguldījumu tiesu sistēmas uzlabošanā. Tās lems par tiesu sistēmai nozīmīgiem jautājumiem un gaidīs līdz nākamajai reformai, kas padarīs to darbu vēl labāku.
Ar to formālu izveidi tikai patiesi sāksies šo institūciju veidošana.
Trešais būtiskais jautājums ir manāmi iebuksējis. Tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanas sistēmas ieviešanas procesā jūtama pretestība. Šī ideja šķeļ tiesnešus.
Daļa tiesnešu aktīvi iestājas par šādas sistēmas ieviešanu, bet daļa tai piekrīt tikai pieklājības dēļ. Nonākot līdz konkrētiem novērtēšanas kārtības jautājumiem, šiem tiesnešiem rodas šaubas par tās nepieciešamību un lietderību.
Algu jautājumā tiesneši pārmeta politiķiem viņu nepietiekamu uzklausīšanu un pretargumentu nesniegšanu tiesnešu izteiktajiem apsvērumiem. Šie pārmetumi ņemti vērā un politiķi kļuvuši piesardzīgāki. Lemjot par tiesnešu profesionālās novērtēšanas jautājumiem, politiķi gaida vienošanos pašu tiesnešu vidū. Tomēr šāda vienošanās, kas apmierinātu visus tiesnešus un atbilstu viņu izpratnei par šā gadsimta tiesneša atbildību sabiedrībai, acīmredzami kļuvusi neiespējama. Tādēļ atsevišķi tiesneši aicina politiķus kļūt drosmīgākiem un pieņemt izšķirošu lēmumu par novērtēšanas sistēmas ieviešanu.
Šī tiešām ir tā reize, kad tautas pārstāvjiem jāuzņemas paternālisms pār tiesnešiem. Tiesnešu profesionālās novērtēšanas sistēma kalpo ne tikai sabiedrības, bet arī pašu tiesnešu labā. Tā dod atskaites punktu tālākai attīstībai, sniedz garantiju par atbilstību tiesneša amatam un tautas leģitimāciju turpināt kalpot taisnīgumam un sabiedrībai.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.