28. Septembris 2010 /NR. 39 (634)
Skaidrojumi. Viedokļi
Dokumenta izpratne: saturs, forma un funkcijas
Dr.habil.iur.
Reinhards Dombrovskis
emeritēts profesors 

Kā zināms, krimināllietu veido izmeklēšanas darbības protokoli un citi dokumenti. Izmeklēšanas darbības protokolā tiek dokumentēti fakti un apstākļi, kas noskaidroti izmeklēšanas darbības gaitā. Izmeklēšanas darbības protokols ir dokuments, t. i., dokumenta paveids.

Liekas, ka dokumenta izpratne sen noskaidrota, jo jēdziens "dokuments" bija zināms jau Senajā Romā. Ar vārdu "dokuments" (lat. documentum – pierādījums, apstiprinājums, apliecinājums) zinātnieki parasti saprot informācijas nesēju par kādu faktu.

Tomēr šāda dokumenta izpratne nav līdz galam izskaidrota, jo rodas cits jautājums: kas ir informācija – vai tā ir materiālā vai ideālā parādība. Parasti ar informāciju saprot tikai ziņas. Piemēram, Informācijas atklātības likuma 1. pantā noteikts: "Informācija – ziņa vai ziņu kopums jebkurā tehniski iespējamā fiksēšanas, uzglabāšanas vai nodošanas veidā".

Literatūrā visai bieži var atrast apgalvojumus ka informācija ir ziņas, piemēram, ziņas kas saglabājas aculiecinieka atmiņā, t. i., noziedzīga nodarījuma ideālas pēdas. Tas ir pareizi, bet ar informāciju saprot arī materiālas pēdas. Tātad informācija ir ne tikai ziņas, bet ziņas, kas pārvērstas signālā vai ziņojumā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties