26. Oktobris 2010 /NR. 43 (638)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pirmstiesas process lietās par nepilngadīgo noziedzīgiem nodarījumiem
1
Mg.iur.
Jūlija Āboltiņa
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Olaines iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas inspektore 

Rakstā pievērsīsimies pirmstiesas procesa īpatnībām lietās par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgiem nodarījumiem, veltot uzmanību gan nepilngadīgā personībai, gan arī papildu garantijām, ko paredz Latvijas normatīvie akti, strādājot ar aizdomās turētajiem un apsūdzētajiem. Praksē, darbojoties ar krimināllietām par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgiem nodarījumiem, jābūt ļoti uzmanīgam, jo nepilngadīgais kā noziedzīga nodarījuma subjekts prasa pret sevi īpašu attieksmi gan no juridiskā viedokļa (jo nepilngadīgai personai ir papildu garantijas kriminālprocesā), gan psiholoģiski (nepilngadīgajiem piemīt vēl nenobriedušas psihes īpatnības).

Lai sekmīgi izmeklētu kriminālprocesu par nepilngadīgo izdarīto noziedzīgo nodarījumu un pieņemtu taisnīgu nolēmumu par personas sodīšanu vai atbrīvošanu no soda, kriminālprocesa gaitā īpaša uzmanība jāpievērš nepilngadīgā personībai. Nepilngadīgo kriminālprocesa dalībnieku procesa virzītājiem un pārējiem subjektiem starptautiskie dokumenti uzliek lielāku atbildību un papildu pienākumus saprātīgu šaubu novēršanā un nepilngadīgā aizsardzībā no turpmākas negatīvās ietekmes. Saskaņā ar cilvēka tiesību un brīvību starptautiskajiem standartiem un principiem īpašie nepilngadīgo tiesvedības noteikumi ir saistīti ar: viņu aizsardzību no nepamatotas apsūdzības; taisnīgu lietas izlemšanu, lai nodrošinātu jebkuru iedarbības līdzekļu samērīgumu ar nepilngadīgā personības īpatnībām un noziedzīgā nodarījuma apstākļiem.1

Nepilngadīgā likumpārkāpēja personības izpēte kriminālprocesā

Nepilngadīgā persona Latvijas Republikā ir persona, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu. Saskaņā ar Krimināllikuma2 11. pantu pie kriminālatbildības ir saucamas personas no 14 gadu vecuma, tas nozīmē, ka kriminālprocesā ar nepilngadīgu personu saprotam personu vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Savukārt mazgadīgā persona līdz 14 gadu vecumam pie kriminālatbildības nav saucama. Tomēr reālajā dzīvē varam redzēt, ka noziedzīgus nodarījumus, par kuriem ir paredzēta kriminālatbildība, bieži vien pastrādā arī mazgadīgas personas. "Ir pat septiņus gadus un vēl jaunāki likumpārkāpēji. Nepilngadīgo notiesāto aptauja apstiprina, ka 96% no viņiem līdz 14 gadu vecumam piedalījušies kautiņos un huligāniskos izlēcienos."3 Persona pati par sevi nevar kļūt par likumpārkāpēju, personība veidojas mijiedarbībā ar apkārtējo vidi, tāpēc ir svarīgi izpētīt arī nepilngadīgo noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas iemeslus.

Procesa virzītāji, kuru lietvedībā ir kriminālprocesi par nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgiem nodarījumiem, bieži vien neatšķir jēdzienu noziedzīga nodarījuma izdarīšanas "iemesls" no jēdziena "nosacījums". Daži sauc iemeslus, kas sekmē noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, par nosacījumiem, un otrādi, citi – iemeslus un nosacījumus apvieno vienā jēdzienā – "apstākļi, kas sekmēja noziedzīga nodarījuma izdarīšanu".

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
---
26. Oktobris 2010 / 13:04
0
ATBILDĒT
Nepiekrītu par KPL 89.panta pirmo un piekto daļu. Ja lasītu uzmanīgāk, tad saprastu, ka tur nav pilnīgi nekādu pretrunu. Piektā daļa nosaka lēmuma pieņemšanas termiņu, ja proc. virzītājs nolēmis atļaut pārstāvim piedalīties lietā. Paliek arī otra iespēja, procesa virzītājam, neatļaut, ievērojot dažādus faktorus, pārstāvim nepaiedalīties lietā.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties