22. Februāris 2011 /NR. 8 (655)
Redaktora sleja
Quo vadis, jurist
19

Jaunais tieslietu ministrs savas darbības pirmajās simts dienās uzmanību veltījis arī juridiskās izglītības iegūšanai. Viņš uzmanību vērsis uz juristu pārprodukciju – Latvijā tiekot “sarūpēts” vairāk jauno juristu, nekā tas esot nepieciešams, un tas šiem jaunajiem lietpratējiem apgrūtinot darba atrašanu.

Patiešām, ja raugāmies uz iekārojamāko profesiju reitingiem studētgribētāju vidū, tieslietas tradicionāli atrodas augstākajās vietās. Patiešām, ik gadus vairāki simti jauniešu saņem kārotos un sūri grūti pelnītos diplomus, kas apliecina jurista palīga, juriskonsulta vai jurista kvalifikācijas iegūšanu.

Augstskolas tirgus apstākļos sekmīgi reaģē uz sabiedrības pieprasījumu – tiek vērtas vaļā arvien jaunas un dažādas jurisprudences studiju programmas. Atšķirībā no eksaktajām zinātnēm tieslietu studijas jau arī ir gana lētas – nevajag nedz plašas laboratorijas, nedz arī eksperimentālās darbnīcas. Pietiek ar dažiem galdiem, krēsliem un tāfeli. Sajūtas gan kā vecās kara filmās: paātrinātie virsnieku kursi Lielā Tēvijas kara apstākļos. It kā esošie juristi zustu kaut kādā aizspogulijā, un augstskolas steigšus steidz “ražot” nepieciešamos kadrus ar mērķi pēc iespējas ātrāk “mest” tos darba frontē.

Līdztekus šim juristu manufaktūru apjomam vērojams cits paradokss. Profesors Kalvis Torgāns vērīgi piefiksējis, ka juristu pārprodukcija neveidojas darba tirgū – vēl joprojām daudzviet pietrūkst labu savas jomas lietpratēju. Pat krīzes un pietiekami augstā bezdarba apstākļos ir gana grūti aizpildīt juristu vakances. Un pat tādos gadījumos dažkārt par atrastajiem “speciālistiem” nākas teikt – attiecīgo jomu viņš vēl lāgā nepārzina, bet ir gana jauns un centīgs, gan jau nepieciešamās zināšanas un prasmes apgūs procesā, jau veicot uzticētos pienākumus.

Gana loģisks varētu būt jautājums – kāpēc pietiekami populārās tieslietu studiju programmas un lielais absolventu skaits šajās programmās visdažādākajās augstskolās nenodrošina pietiekamu labu juristu klāstu, no kuriem varētu izvēlēties gan valsts iestādes, gan privātais bizness. Vai problēma ir studiju programmu un “skarbās dzīves” prasību nesaderībā? Vai arī pašu studējošo pārspīlētās ambīcijās un optimistiskā savu spēju un varēšanu novērtēšanā? Iespējams, vainīgos varēsim sākt meklēt arī pamatskolas un vidusskolas izglītības sistēmā, jo studētgribētājs jau atnāk uz augstskolu kā nobriedusi personība.

Modernā dzīve ir arī mainījusi sabiedrības skatījumu uz jurista profesiju. Tai vairāk nav elitāra mākslinieciskuma auras, kas sekmīgai praktizēšanai prasīja dziļas kultūras saknes, labu stilu un smagu darbu, ko apslēpt mirkļa improvizācijas vieglumā. Mūsdienās jurists vairāk asociējas ar amatnieka arodu. Neesot jēgas runāt nedz par taisnīgumu, nedz profesijas ētiku un atbildību. Galvenais ir apgūt, kā virpot pēc iespējas vairāk prasību pieteikumu stundā un kādā veidā pēc iespējas likumiskāk kārtot savas lietas.

VISI RAKSTI 22. Februāris 2011 /NR. 8 (655)
19 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Armands
26. Februāris 2011 / 01:11
0
ATBILDĒT
Bravo, Maza!
Maza
25. Februāris 2011 / 16:47
0
ATBILDĒT
Apstrīdu Jūsu tēzi, ka tiesību nozarēs strādājošās personas, kuras darbojas noteiktu termiņu, īstermiņa mērķu un pasaulīgu lietu vadītas(naudas), ir smagas anomijas upuri.



Lasot Jūsu vārsmas, nevaru nepamanīt tādu kā izredzētās profesijas un kāda pašdefinēta sociuma izcelšanu. Lūk, ir dzīvē tie īstie juristi, kuriem ir tāda vai citāda vērtību skala(acīmredzot tāda kā Jums) un izpratne par to īsto jurista dabu, tie tad ir tie Īstenie. Jūsu pausto viedokli, savukārt, socioloģija kā fenomenu raksturo šādi, - narcisizms. Proti, nav ko vērtēt prastā kantora jurista papīru rakstīšanu un tulkošanu, juridiski īstenāk ir rakstīt kādu dziļdomīgu zinātnisko darbu, tīksmināties par savu augsto domas lidojumu un izsmalcināto juridisko tehniku, jo tā ir tā īstenā jurista sūtība, - būt par mākslinieku un mūsu sabiedrības gara milzi. Tie, kas raksta papīrus un pūlas palīdzēt cilvēkiem ikdienā nokārtot viņu sāpīgās problēmas, par juristiem tikai izliekas.



Manuprāt šeit ir fundamentāli sajaukti profesionāli tiesību zinātnieki ar ikdienas juristiem, kuriem ir jārisina mazo cilvēku lielās traģēdijas. Praksē ir nācies sastapties ar gara milžiem materiālo tiesību doktrīnā, kuri vienā procesuālajā dokumentā saraksta tādu vājprātu, ka rodas sajūta, ka šis cilvēks pēdējos 10 gadus no vienas CPL nodaļas ārā nav izkāpis. Lidinās pa mākoņiem, nepārzin konkrēto institūtu, taisa uz smiltīm balstītu zinātni, bet sausais atlikums klientam, - nekāds. Jums nav tiesību saukāt kādu par neīstu juristu, tikai tāpēc, ka viņa darbs ir mehānisks(copy-paste pluss daži papildus punkti) un vērts uz īstermiņa mērķi(atrisināt klienta problēmu).



Piekrītu, ka daudzi juristi nav zinātnieki un gara milži, tomēr narcisizms ir tikpat nelāgs.



PS, - anomija ir sociālo normu ievērošanas pamatojuma trūkums cilvēka apziņā. Kā tieši izpaužas šo neīsto juristu sociālo normu ievērošanas apziņas trūkums? Tas, ka kādam ir nedaudz cita vērtību skala un ikdiena, nenozīmē to, ka šis cilvēks ikdienā neredz pamatojumu uzvesties likumīgi.
IJ
24. Februāris 2011 / 15:38
0
ATBILDĒT
Jums Roko, ir tipiski komerciāla pieeja un neviens neliedz jums meklēt darbiniekus, kas atbilst jūsu izvirzītajām prasībām. Taču no Jūsu nostājas izriet - ka nevar būt labs jurists, ja tas uz teicami nepārzina latviešu-krievu-angļu valodu (22.02.2011 16:55 komentārā nekādu piezīmju par jurisprudences zināšanām, tikai valodas zināšanu trūkuma kritika). Protams - jurists + teicamas svešvalodu zināšanas ir bonuss darba devējam, jo nav jāpārmaksā - kā pareizi piezīmējat, algojot tulkus. Taču svešvalodu zināšanas joprojām ir nozarē filoloģija, nevis jurisprudence.Jūs gribat vēl advancētākus amatniekus (jurista diploma neizdošana, ja nav nokārtots uz teicami tests krievu/angļu/latviešu valodā varbūt šo problēmu novērstu :)), bet es vairāk esmu šokā par to, ka ir redzēti valdou ziņā advancēti \"juristi\"- amatnieki, kas apmulst pie jautājuma par to, kas ir būtiskas darījuma sastāvdaļas...jo ikdienā štancē noteikta veida un formas dokuemntus un ārpus tā nekā nezina...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 16
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties