5. Aprīlis 2011 /NR. 14 (661)
Domu mantojums
Ieskats Latvijas advokatūras vēsturē: 1944–2010
Dr.iur.
Aivars Niedre
bijušais Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs 

Latvijas advokatūru tās darbības laikā no 1944. gada līdz 2010. gadam grūti salīdzināt ar advokatūru pirmskara laikā. Par advokatūras nozīmi tajā laikā liecina kaut vai tas, ka trīs tās pārstāvji bija Latvijas Valsts prezidenti. Pēckara gadi vēstures tecējumā nemaz nav tik ilgs laiks, taču šie gadi aptver vairāk nekā divas trešdaļas no visa Latvijas advokatūras pastāvēšanas laika. Savukārt tikai apmēram vienu trešdaļu no tā var attiecināt uz laiku, kad Latvijas advokatūru var dēvēt par neatkarīgas valsts sastāvdaļu. Pārējā laikā (no 1944. līdz 1990. gadam) Latvijas advokatūra bija padomju advokatūras sastāvdaļa. Tādēļ Latvijas advokatūras vēsturi visā aplūkojamā laikposmā vispirms var iedalīt divos savstarpēji atšķirīgos posmos: advokatūra padomju laikā un advokatūra neatkarīgās Latvijas laikā.

Esmu advokatūras vēstures liecinieks abos šajos posmos. Šā gada 14. aprīlī apritēs 33 gadi, kopš esmu mūsu Advokātu kolēģijas loceklis. Turklāt 24 gadus (12 gadus padomju laikā un tikpat daudz neatkarības laikā) biju Latvijas Advokātu kolēģijas priekšsēdētājs. Arī tagad cenšos aktīvi piedalīties kolēģijas dzīvē. Protams, mans ieskats par Latvijas advokatūru ir lielā mērā subjektīvs, taču zināmu tās raksturojumu var dot.

 

Advokatūra padomju laikā

Kāds bija advokatūras tiesiskais statuss padomju laikā?

Nav pamata uzskatīt, ka padomju varas gados Latvijas Advokātu kolēģija bija neatkarīga advokātu profesionāla korporācija. Par advokātiem kā neatkarīgas profesijas pārstāvjiem mēs uzzinājām tikai padomju varas sabrukuma laikā, iepazīstoties ar 1990. gada ANO Pamatprincipiem par advokātu lomu. Šī Pamatprincipu tēze civilizētajai pasaulei nebija nekāds jaunatklājums, taču mums gan.

Advokatūras neatkarība padomju laika normatīvajos aktos nebija pat minēta. PSRS un Latvijas PSR konstitūcijās advokatūra gan tika nosaukta, taču ne atzīta par svarīgu institūciju, jo tās darbību regulēja nevis likums, bet likumdevēja apstiprināts nolikums. Latvijā šajos gados tika nomainīti vairāki advokatūras nolikumi. Sākotnēji Latvijas PSR advokatūras darbību regulēja 1939. gada 16. augusta PSR Nolikums par advokatūru. 1958. gada 25. decembrī pieņemtais PSRS likums par tiesu iekārtu noteica, ka advokātu kolēģijām jādarbojas uz republikānisku advokatūras nolikumu pamata. Latvijas PSR Augstākā padome šādu nolikumu apstiprināja 1960.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties