Pie tiesiska darījuma būtības atbilstoši Civillikuma 1427. pantam pieder tā taisītāja gribas izteikums, bet divpusējā vai vairākpusējā darījumā vajadzīgs visu tā dalībnieku saskanīgs gribas izteikums. Uzskatot, ka pušu starpā noslēgts glabājuma līgums, tiesai bija jākonstatē pušu vienošanās par darījuma būtiskajām sastāvdaļām. Prasījuma priekšmets prasības tiesvedības kārtībā nevar būt ekspertīzes atzinuma anulēšana, un tiesai nav tiesiska pamata izskatīt to kā patstāvīgu prasījumu. Eksperta atzinums ir viens no pierādīšanas līdzekļiem civilprocesā, ar kuru palīdzību tiesa nosaka tādu faktu esamību vai neesamību, kuriem ir nozīme lietas izspriešanā. Veicot pierādījumu novērtēšanu, tiesa atbilstoši Civilprocesa likuma 97. panta trešajai daļai spriedumā norāda, kādēļ tā vienam pierādījumam devusi priekšroku salīdzinājumā ar citu pierādījumu un atzinusi vienus faktus par pierādītiem, bet citus par nepierādītiem. No minētās likuma normas izriet, ka nekādas procesuāli tiesiskas darbības bez to novērtēšanas attiecībā uz pierādījumiem netiek veiktas (izņēmums – Civilprocesa likuma 178., 179. pants).
Izskatot prasījumu, attiecībā par kuru pirmās instances tiesas spriedums stājies likumīgā spēkā, apelācijas tiesa pārkāpusi Civilprocesa likuma 203. panta otrās daļas normu par tiesas sprieduma spēkā stāšanos tā nepārsūdzētajā daļā un ar to saistīto Civilprocesa likuma 426. panta pirmo daļu, kas nosaka lietas izskatīšanas robežas apelācijas instances tiesā.
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētājs senators referents V. Jonikāns, senatore S. Lodziņa, senators N. Salenieks, atklātā tiesas sēdē izskatīja civillietu sakarā ar prasītājas SIA "Vētras nams" pārstāvja kasācijas sūdzību par Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātas 2009. gada 3. marta spriedumu SIA "Vētras nams" prasībā pret SIA "Intrac Latvija" par pirkuma līguma atcelšanu, Ls 52 101,60 piedziņu un ekspertīzes atzinuma anulēšanu un SIA "Intrac Latvija" pretprasībā pret SIA "Vētras nams" par ekskavatora glabāšanas un remontdarbu veikšanas izdevumu piedziņu un pienākuma uzlikšanu veikt noteiktas darbības.
Aprakstošā daļa
[1] SIA "Vētras nams" 2005. gada 20. oktobrī cēlusi tiesā prasību, vēlāk to papildinot, pret SIA "Intrac Latvija", kurā, pamatojoties uz Civillikuma 1771., 1775., 1779., 2040., 2045. pantu, Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 4.1, 13., 14. pantu, lūgusi:
– atcelt starp pusēm 2005. gada 16. augustā noslēgto pirkuma līgumu par ekskavatora iegādi;
– anulēt SIA "Dīzeļcentrs R" tehniskās ekspertīzes slēdzienu;
– piedzīt no SIA "Intrac Latvija" parādu Ls 42 128,64 apmērā, aizdevuma līguma gada procentu likmi Ls 2951,76, zvērinātas tiesu izpildītājas A. Augustovas izrakstītā rēķina summu Ls 22,89, izdevumus par jurista pakalpojumiem Ls 6000, valsts nodevu Ls 995,31.
Prasībā norādīts:
[1.1] 2005. gada 16. augustā prasītāja iegādājusies no atbildētājas jaunu riteņu ekskavatoru "Case 695SR", šasijas Nr. N5GH03256 (turpmāk – ekskavators), ko apstiprina bankas pārvedums un izrakstītais maksājuma uzdevums par EUR 59 944, kas saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto valūtas kursu 2005. gada 16. augustā sastāda Ls 42 128,64.
[1.2] 2005. gada 1. septembrī, palielinot apgriezienus vai hidrauliski slogojot, ekskavatora motors vairākkārtīgi noslāpis, par ko paziņots atbildētājas pārstāvim, kas ieradies, lai pārliecinātos par defektiem. Tā kā uz vietas nav bijis iespējams noteikt defekta iemeslus, ekskavators, sastādot pieņemšanas un nodošanas aktu Nr. 0109051208, nodots atpakaļ atbildētājai, kā pamatojumu norādot ekskavatora remontu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.