26. Aprīlis 2011 /NR. 17 (664)
Redaktora sleja
Kalendārs kā valsts pase
6

Kā jūties, cienījamais “Jurista Vārda” lasītāj, pēc Lieldienām?

Kāds no mums pēc gavēņa ir baznīcā svinējis Kristus Augšāmcelšanās svētkus, kāds lielāku uzsvaru licis uz senlatviešu Lielās dienas tradīcijām, vēl kāds cits ir veiksmīgi apvienojis gan kristīgos, gan pagāniskos latviešu ieradumus. Protams, vēl kāds varbūt nav svinējis neko, tikai izbaudījis valstī oficiāli noteiktās Lieldienu brīvdienas.

Par to tad arī šoreiz gribētu dalīties pārdomās – par valsts noteiktajām svētku un atzīmējamām dienām kalendārā, kas tāpat kā (Latvijā diemžēl ļoti daudzie) atceres un sēru datumi ir viens no jebkuras valsts raksturojumiem.

Nav šaubu, ka Latvijas kā nacionālas valsts svarīgākie svētki ir dibināšanas datums – 18. novembris, arī 11. novembris, kad svinam izšķirošo uzvaru Latvijas Brīvības cīņās, 4. maijs, kad tika pieņemta Latvijas Republikas Neatkarības deklarācija, un citi mūsu valsts vēsturē būtiski datumi, tostarp arī traģiskāko Latvijas vēstures lappušu pieminēšana (17. jūnijs – okupācijas diena, 14. jūnijs un 25. marts – komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas).

Līdzās šiem valstiski nozīmīgajiem datumiem ļoti būtiska Latvijas kalendāra sastāvdaļa ir kristīgie svētki (Lieldienas, Vasarsvētki, Advente, Ziemassvētki) un, protams, skaistākie latviešu tradicionālie svētki – Līgo vakars un Jāņu diena.

Tālāk seko dažādi citi svētki un piemiņas dienas (Starptautiskā sieviešu diena, Tēva diena, Mātes diena, Eiropas diena, Zinību diena, Jūras svētki utt.).

Kaut gan Latviju tādas diskusijas, paldies Dievam, vēl nav sasniegušas, jāatzīmē, ka Eiropā ir valstis, kur spriež par kristīgo svētku izņemšanu no kalendāra, jo šādu svētku oficiāla svinēšana var aizvainot citu reliģisko grupu pārstāvjus un ateistus. Un, starp citu, jau šobrīd netrūkst iestāžu un uzņēmumu, kas, šādas tolerances vadīti, Ziemassvētku laikā sūta apsveikumus ar “sezonālajiem” (ziemas?), nevis Ziemassvētku sveicieniem.

Gribētos cerēt, ka Latvijā šāda diskusija, ja arī izraisītos, negūtu lielu atbalstu. Jo viena no Latvijas, tāpat kā pārējo Eiropas valstu, identitātes un kultūras sastāvdaļām un saknēm ir kristietība (nerunāsim šoreiz par veidu, kā tā uz Latviju tika “atnesta”). Pat ja eiropietis nepraktizē šo reliģiju, kristietība caurauž mūsu morālos priekšstatus, mākslu, politiku, literatūru un, starp citu, arī tiesības (“Tev nebūs nokaut”). Arī cilvēktiesību, kuru vārdā tiek aicināts oficiāli neuzspiest kristīgos svētkus, izcelsme ir meklējama tieši kristietībā dibinātajā izpratnē par visu cilvēku vienlīdzību (jo Dievs jebkuru cilvēku radījis pēc sava tēla un līdzības).

Tātad kristīgie svētki kalendārā ir Latvijas kā eiropeiskas valsts identitātes un kultūras sastāvdaļa un kā tādi, protams, nav pretrunā arī ar Satversmes 99. pantu (“Baznīca ir atdalīta no valsts”).

VISI RAKSTI 26. Aprīlis 2011 /NR. 17 (664)
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Skolnieciņš no svētmeža
21. Marts 2021 / 20:24
0
ATBILDĒT
Tuvojas Lieldienas jeb pavasara saulstāvji. Lieldienas ir gadskārtu svētki, kurus mūsu senči svinēja kopš tālas senatnes. Lieldienas ir svētki par godu Dabas Mātei – mūsu mīļotajai Dievietei. Šajā laikā diena un nakts atrodas līdzsvarā. Daba mostas no ziemas miega. Diemžēl šogad mūsu Tēvzemē plosās kovid-19 (covid-19) sērga. Pagaidām SARS-CoV-2 vīruss nav uzvarēts. Tāpēc būsim piesardzīgi un atbildīgi. Svinēsim šīs Lieldienas pēc sentēvu pagāniskajām tradīcijām. Paliksim mājās un lūgsim Latvju Dievus. Neapmeklēsim baznīcas un citas apšaubāmas vietas. Lai arī reliģiskās darbības vietās vienlaikus drīkst atrasties ne vairāk kā 20% no maksimāli pieļaujamā cilvēku skaita (avots mfa.gov.lv/konsulara-informacija/jaunumi/66928-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu-latvija), taču šajās Lieldienās izvairīsimies no baznīcu apmeklēšanas un mācītāju sprediķu klausīšanās. Pavadīsim šos svētkus svinīgi, godinot Latvju Dievus. Latvju Dievi vienmēr ir mums līdzās. Vajag tikai sajust Latvju Dievu dievišķo enerģiju un ļauties Latvju Dievu mīlestībai, lai dzīve kļūtu līksma, laimīga un priekpilna. Priecīgas gaidāmās Lieldienas! Lai Latvju Dievi mūs svētī! Lai Latvju Dievi pasargā mūs no ļauna!
Ar Dabas Mātes svētību, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#kovid-19 #covid-19 #pandēmija #Lieldienas #PavasaraSaulstāvji #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #auglība #bagātība #pārticība #veiksme #Skolnieciņš #svētmežs
Naglai uz galvas
27. Aprīlis 2011 / 11:22
0
ATBILDĒT
Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas profesors Leons Taivāns šodien intervijā "Neatkarīgajai" atzīst, ka latviešiem ir līdzīgas īpašības kā primitīvajām Āfrikas ciltīm.

"Es domāju, ka mums ir tas pats defekts, kas daudzām Āfrikas ciltīm un šur tur trešajā pasaulē. Mēs kā tādi mērkaķi ļoti cenšamies kādam līdzināties. Cenšamies Rietumiem līdzināties patēriņā, bet ne radošā darbā. Nebūtu jau mums burbuļa, ja nebūtu patēriņa alkatības. Mēs vienmēr esam ļoti izcēluši un bez gala sūdzējušies par savu verdzību vāciešiem un Rietumu kristietībai. Ja mēs to uzskatām par verdzību un mūs uz to ir piespieduši, tad mēs nekādi rietumeiropieši neesam. Atbilde vienkārša – tad jau mēs piederam pie primitīvās cilšu sabiedrības – tāds neparasts anklāvs Eiropas viducī. Ar kristietību uz Latviju taču atnāca lasīt un rakstīt prasme, mūra celtniecība, naudas ekonomika, pilsētu civilizācija, izglītība, grāmatas – vārdu sakot, Livonijā dzīvojošās ciltis varēja tieši iepazīties ar Eiropas sava laika sasniegumiem un mēģināt visā tajā tieši piedalīties. Vieni to darīja, citi, laikam vairums – dzēra miestiņu un sūrojās," intervijā stāsta profesors Leons Taivāns.

www.nra.lv
:)
26. Aprīlis 2011 / 18:34
0
ATBILDĒT
P.S.

ECT Lielās palātas spriedumu nostiprina reliģijas brīvību, kamēr tā būtiski neietekmē citu tiesības. Tas nozīme, ka ECT turpmāk neakceptēs lakatu lietošanu aizliegumu universitātes un citās publikās iestādēs, kā tas bija piem., Layla Sahin lietā.Tas būtu tikai taisnīgi.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties