22. Novembris 2011 / 20:23
DIVAS LIETA par ko Konvencija un Reglaments „KLUSĒ”, bet neievērojot vismaz vienu no tām, Parlamentārā Asambleja visticamāk, IEVĒROJOT PASTĀVOŠO PRAKSI, NEPIEŅEMS Augstās Līgumslēdzēju Puses triju kandidātu sarakstu tiesneša amatam vai triju līdz piecu tiesnešu sarakstu ad hoc tiesneša amatam.
1. Par kritēriju: „angļu un (VAI) franču valodas zināšanas”
Konvencijas 21.panta 1.punkts nosaka kritērijus tiesneša amata kandidātam, tai skaitā ad hoc tiesneša amata kandidātam (Eiropas Cilvēktiesību tiesas reglamenta 29 panta 1.daļas d punkts) : „Par tiesnešiem var būt personas ar augstām morālām īpašībām, atbilstoši kvalificētas, lai ieņemtu augstus tiesu varas amatus, vai arī autoritatīvi juristi”. Ne Konvencija, ne Reglaments neizvirza tiesneša amata kandidātam labas angļu un (vai) franču valodas zināšanas. Reglamenta 341 nosaka, ka darba valoda ir franču un angļu valoda. No šī panta netieši izriet, ka tiesneša amata kandidātam ir jābūt labām FRANČU UN ANGĻU valodas zināšanām.
2. Par DZIMUMU LĪDZSVARS tiesneša amata kandidātu sarakstā
Konvencijas 22.pants nosaka, ka: „Tiesnešus ievēl Parlamentārā Asambleja no katras Augstās Līgumslēdzējas Puses ar balsu vairākumu no Augstās Līgumslēdzējas Puses piedāvātā triju kandidātu saraksta.” Savukārt ad hoc tiesneša virzīšanas gadījumā, Reglaments 291 panta 1.daļas b punkts nosaka, ka piedāvātajā sarakstā ir jābūt abu dzimumu pārstāvjiem (fr. val. - „La liste, où les DEUX SEXES doivent figurer”). Tiesnešu amata kandidāta saraksta gadījumā a fortiori ir jāievēro šis kritērijs.