23. Oktobris 2012 /NR. 43 (742)
Redaktora sleja
Sociāli atbildīga valsts un sabiedrība
11
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Latvija ir sociāli atbildīga valsts, un šis virsprincips izriet no Satversmes 1. panta un ir atzīts Satversmes 107., 109., 111. un 112. pantā un Satversmes tiesas judikatūrā. Satversmes tiesa vairākkārt uzsvērusi, ka Latvija ir sociāli atbildīga valsts, proti, tāda valsts, kas likumdošanā, valsts pārvaldē un tiesas spriešanā cenšas iespējami plaši īstenot sociālo taisnīgumu. Sociāli atbildīgas valsts mērķis ir izlīdzināt sabiedrībā būtiskākās sociālās atšķirības un katrai iedzīvotāju grupai nodrošināt atbilstošu dzīves standartu, kā minimumu garantējot jebkuram cilvēkam elementāru izdzīvošanu, kas ietver nepieciešamo pārtiku, apģērbu, pajumti, medicīnisko palīdzību, pamatizglītības nodrošināšanu.

Šonedēļ plašu rezonansi ieguva pētījums par Latvijas skaudro realitāti. Latvija ir galējību zeme, kurā ir lielākā ienākumu nevienlīdzība Eiropas Savienībā starp turīgāko un trūcīgāko sabiedrības daļu. 90% Latvijas iedzīvotāju vidējie ienākumi uz ģimeni ir 425 lati, turpretim vienam visturīgākajam sabiedrības procentam – 3019 lati jeb septiņreiz vairāk. Pabalstu un nodokļu sistēma ir izdevīga turīgākajiem. Ik gadu nabadzības riska indekss palielinās. Turklāt 42% bērnu dzīvo zem nabadzības un sociālās atstumtības sliekšņa.

Tādējādi, salīdzinot teorētisko un praktisko pusi, jāsecina, ka Latvija kā sociāli atbildīga valsts ir iluzora fikcija, bet nevis reālitāte. Atšķirība starp teoriju un praksi ir tik liela, ka liek apšaubīt to, vai valsts vispār apzinās vienu no savas identitātes sastāvdaļām.

Valsts un sabiedrības lielākā vērtība ir ne tikai vienkārši eksistējošs cilvēks, bet tāds cilvēks, kas dzīvo cilvēka cienīgu dzīvi. Demokrātiskas un tiesiskas valsts ilgtspējas garants ir cilvēks, kura ikdienas uzdevums nav tikai cīņa par personisko izdzīvošanu, bet arī spēja atvēlēt spēkus līdzdarbībai valsts lietu kārtošanā.

Tomēr sociāli atbildīga valsts nenozīmē tikai valsts pienākumus un iedzīvotāju tiesības. Tā pieprasa arī pašu iedzīvotāju līdzdalību un sociāli atbildīgu rīcību. Tāpēc sociāli atbildīgai jābūt ne tikai valstij, bet arī sabiedrībai. Ikvienam jāuzņemas kolektīvā atbildība par līdzcilvēkiem un labvēlīgas apkārtējās vides veidošanos. Valsts neizdarīs visu, valsts nepaspēs visu, valsts nezinās visu.

Veidot tiešu sadarbību starp ikvienu sabiedrības locekli un inovatīvi rast kopīgus risinājumus sociālām problēmām var, piemēram, ar sociālo uzņēmējdarbību. Sociālo uzņēmumu misija ir pozitīvi ietekmēt cilvēku dzīves, nevis tikai skaitīt nopelnīto naudu. Tā nav tradicionālā izpratnē ne komercdarbība, ne labdarība, bet veids, kā ar komercdarbības palīdzību, atsakoties no personīgām interesēm, vienlaikus gūt peļņu un risināt sociālas problēmas.

Cilvēku savstarpējās attiecībās jāvalda solidaritātei, ne tikai izveidojot valsti, bet arī turpmāk to pārvaldot.

VISI RAKSTI 23. Oktobris 2012 /NR. 43 (742)
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ha
29. Oktobris 2012 / 08:57
0
ATBILDĒT
Tie, protams, ir skaisti vārdi, bet diez vai balstīti uz reālu Latvijas ikdienu. It sevišķi tās piebildes, piemēram, \"ja tiek darba telpās iekšā\".
Magone
26. Oktobris 2012 / 15:12
0
ATBILDĒT
Invalīdiem un citiem grūtdieņiem nebūtu tik daudz jāpalīdz ar pabalstiem, cik jādod iespēja nopelnīt. Invalīds, kuram nav kāju, var strādāt, piem., tālruņu izziņu dienestā, bet ar piebildi, ja tiek darba telpās iekšā, ja tās ir aprīkotas atbilstoši viņa vajadzībām, kas nemaz nav tik lielas - pamatā iet runa par trepju jautājumu un tualetes rokturu ierīkošanu. Bet vieglāk jau ir piešķirt pabalstus...
Magone
26. Oktobris 2012 / 14:49
0
ATBILDĒT
Kas teica, ka invalīds un pensionārs nevar sev nopelnīt iztiku? Ja invalīdam nav kāju, tad viņam ir rokas, galva un acis. Tas ir pietiekami. Man kaimiņos dzīvoja sieviete, kurai nebija roku (nevis plaukstu), pati ratiņkrēslā. Audzināja 2 savus bērnus, gatavoja ēst, uzkopa dzīvokli. Joprojām nesaprotu kā. Bet tika ar visu galā, nežēlojās. Zinu cilvēku, kam nebija plaukstu, bet viņš ļoti glītā rokrakstā rakstīja ar kāju. Tikai, ja invaliditāte tiešām ir smaga, tad piekrītu. Vai pensionārs nevar adīt zeķes, audzēt dārzeņus un pārdot, kopt mazus bērnus par samaksu utt.? Var! Bet nevar samaksāt par dzīvokli Rīgā? Bet, vai ir jādzīvo dzīvoklī Rīgā, ja var dzīvot dzīvoklī piem., Valkā, vai laukos, daudz lētāk? Iemeslus neko nedarīt mēs varam atrast vienmēr. Man tuvāka ir Ķīnas pieeja, ka katram cilvēkam pēc 60 ir jāapgūst cita profesija un tajā arī jāstrādā (jo vecums jau nenāk viens), pabalsti minimāli, arī nodokļu slogs minimāls. Bet mēs Latvijā (un arī daudzās citās valstīs) ejam virzienā - pēc iespējas vairāk nodokļus sagrābsim, lai nauda pabalstos visiem sanāktu. Rezultātā, izvairāmies no nodokļu samaksas, cik vien iespējams, un pabalstus piešķiram par daudz, arī sliņķiem, kas negrib piepūlēties.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties