19. Marts 2013 /NR. 11 (762)
Numura tēma
Kriminālsods nav valsts atriebība par izdarīto noziedzīgo nodarījumu
Dr.iur.
Andrejs Judins
Saeimas deputāts 

Kopš Krimināllikuma pieņemšanas 1998. gadā, tas ir grozīts vairāk nekā 40 reizes, ieviešot jaunus krimināltiesību institūtus, labojot vispārīgās un sevišķās daļas tiesību normas, kriminalizējot un dekriminalizējot atsevišķus nodarījumus. Visbiežāk Krimināllikums tika grozīts, reaģējot uz tā piemērošanas laikā atklātajām nepilnībām un neatbilstībām, kā arī izpildot Latvijas Republikas uzņemtās starptautiskās saistības, kas paredzēja atsevišķu nodarījumu kriminalizāciju vai speciālu klauzulu iekļaušanu likumā.

Savukārt 2012. gada 13. decembrī pieņemtie Krimināllikuma grozījumi būtiski atšķiras no visiem iepriekš veiktajiem minētā likuma labojumiem. Un arī to mērķis ir ievērojami plašāks nekā kādas atsevišķas krimināltiesību normas vai institūta pilnveidošana – grozījumu projekts tika izstrādāts saskaņā ar Kriminālsodu politikas koncepciju,1 sistēmiski izvērtējot Krimināllikumā noteikto, piedāvājot kompleksus risinājumus, kas ievēro atsevišķu tiesību normu saiknes un kopsakarības. Pieņemtais likums "Grozījumi Krimināllikumā" sastāv no 356 pantiem, kas būtiski groza gan Krimināllikuma vispārīgās, gan arī sevišķās daļas normas. Ņemot vērā pieņemto grozījumu apjomu ar jauno tiesību normu saturu, ir pamats uzskatīt, ka 2013. gada 1. aprīlī stāsies spēkā 1998. gadā pieņemtā Krimināllikuma jauna redakcija.

Krimināllikums ir grozīts, lai radītu iespēju efektīvāk reaģēt uz noziedzīgiem nodarījumiem, novērst jaunu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, vienlaikus nodrošinot atbilstību starp valsts vārdā piemērojamo krimināltiesisko represiju un personu kopīgajām un individuālajām interesēm. Kriminālsodu politikas efektivitāti nevar mērīt ar atklāto noziedzīgo nodarījumu un sodīto likumpārkāpēju skaitu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties