30. Jūlijs 2013 /NR. 31 (782)
Numura tēma
Valsts robežu delimitācijas 20 gadi: pieredze un nākotnes izaicinājumi
7
Mg.iur.
Māris Lejnieks
LU Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedras lektors1 

2012. gada augustā apritēja 20 gadi, kopš ir dibināta Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas2 tiesību zinātņu katedra. Katedras sekcijas darbs LU 71. zinātniskajā konferencē tika veltīts šiem 20 gadiem, kuri pēc būtības ir sakrituši ar Latvijas neatkarības atjaunošanas laiku un atjaunotās Latvijas ārlietu dienesta darbības laiku. Un tieši pirms 20 gadiem pēc neatkarības atjaunošanas tika arī parakstīts pirmais Latvijas un kaimiņvalsts robežlīgums. Latvijas valsts robežu atjaunošana ir ilgusi visus šos 20 gadus, turklāt process vēl nebūt nav noslēdzies, iespējams, lielākie izaicinājumi mūsu valstij vēl ir tikai priekšā. Tāpēc autors uzskata par iespējamu savu katedras 20 gadu jubilejas konferencei veltīto referātu sasaistīt ar vēl joprojām būtisko Latvijas Republikas robežu delimitācijas jautājumu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
M.Lejnieks
1. Augusts 2013 / 13:10
0
ATBILDĒT
Ļoti patīkami, ka raksts ir izsaucis interesi un pat veselu diskusiju. Kas attiecas uz ekvidistances līnijas aprēķināšanas būtību, tā ir diezgan tehniska lieta, kuru labāk atstāt profesionālu hidrogrāfu ziņā, taču interesenti noteikti var iepazīties ar metodoloģiju Starptautiskās Hidrogrāfijas organizācijas (International Hydrographic Organization) publikācijas \"A Manual on Technical Aspects of The United Nations Convention On The Law of The Sea - 1982\", speciālā publikācija Nr.51, 4.izdevums, Marts, 2006, (http://www.iho.int/iho_pubs/CB/C-51_Ed4-EN.pdf).
Jack
31. Jūlijs 2013 / 18:06
0
ATBILDĒT
Te ir 2 varianti - vai nu taisnība ir autoram, vai SM :D
sm.
31. Jūlijs 2013 / 09:01
0
ATBILDĒT
Labs apkopojums par delimitācijas praksi pieejams: http://etheses.dur.ac.uk/4186 (piem., 457, 484, 489-491). No tās arī redzams, ka strikta ekvidistances līnija tiek noteikta no tuvākā punkta, kas būtu Pape, nevis Akmeņrags, kā arī Lietuvas pusē nav tuvāku punktu kā Palangas mols, tāpēc nebūtu pamata ekvidistances līnijai pēdējā posmā pagriezties uz augšu. Ir svarīgi noteikt korektu ekvidistances līniju, lai neizskatās, ka piekāpjas abas puses (piem., parakstītajā līgumā), jo pēc st. tiesībām piekāpjas tikai Latvija.Protams, 1969.gada Kontinentālā šelfa spriedums parādīja, ka demilitācijas tiesībās jāņem vērā ne vien strikts likums, bet arī taisnīgums (equity). Šajā gadījumā tomēr nav redzams, kādēļ ekvidistances līnija nebūtu arī no taisnīguma viedokļa pieņemams risinājums, ņemot vērā, ka krasta ieliekums nerada pietiekamu nogriezuma efektu (par atskaites punktu ņemot vērā apstākli, ka LT saglabā pieeju trešās valsts EEZ), lai tas būtu jārisina uz citas valsts tiesību uz jurisdikciju rēķina. Turklāt krasta konfigurācija ir pietiekami vienkārša un acīmredzama, lai nerastos nepieciešamība noteikt kaut kādu apšaubāmu vispārējo krasta virzienu (kā tas bija Gvinejas un Gvinejas-Bisavas arbitrāžā), pret kuru vilkt perpendikulu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties