14. Janvāris 2014 /NR. 2 (804)
Skaidrojumi. Viedokļi
Meklējot interešu līdzsvaru digitālajā vidē: ES autortiesību noteikumu pārskatīšana
Dr.iur.
Rihards Gulbis
Kultūras ministrijas Juridiskās nodaļas juriskonsults autortiesību un blakustiesību jomā  

Pagājušā gada noslēgumā Eiropas Komisija uzsāka sabiedrisko apspriešanu par autortiesību regulējuma pārskatīšanu Eiropas Savienībā.1 Šī iniciatīva ir mēģinājums rast risinājumu vairākiem autortiesību jautājumiem, kas aktualizējušies tehnoloģiskā progresa ietekmē, un vienlaikus tā ir iespēja ikvienam iesniegt savus priekšlikumus autortiesību administrēšanas prakses uzlabošanai un normatīvā ietvara modernizācijai.

Ar autortiesībām aizsargātu darbu un blakustiesību objektu2 radīšanas, izplatīšanas un izmantošanas prakse tehnoloģiskā progresa ietekmē ir būtiski mainījusies. Ciešā mijiedarbībā ar tehnisko risinājumu evolūciju ir attīstījušies jauni ekonomiskie modeļi, piemēram, dažādu veidu tiešsaistes pakalpojumi, kas nodrošina ar autortiesībām aizsargāta satura (mūzikas, filmu, e-grāmatu u.tml.) izplatīšanu un, raugoties no lietotāju skatpunkta, ērtāku piekļuvi minētajam saturam. Vienlaikus tehnisko risinājumu attīstība ir sekmējusi ar autortiesībām aizsargātu darbu nekomerciālu izplatīšanu un izmantošanu, tostarp tādu institūciju darbībā kā bibliotēkas, muzeji, arhīvi un izglītības iestādes. Mainījušies arī pašu ar autortiesībām aizsargāto darbu radītāju un izmantotāju paradumi un attieksme pret radošo procesu. Vienas un tās pašas personas nereti ir ar autortiesībām aizsargātā satura radītāji un patērētāji.3

Iepriekš minēto tehnisko, ekonomisko un sociālo faktoru izmaiņas ir kalpojušas par pamatu nepieciešamībai meklēt jaunus risinājumus autortiesību administrēšanas prakses un normatīvā regulējuma atbilstošai modernizācijai. Attiecībā uz autortiesību administrēšanu ne vienmēr ir nepieciešami normatīvo tiesību aktu grozījumi, lai to padarītu efektīvāku un atbilstošu digitālās vides prasībām. Elastīgāki un iedarbīgāki ir tie risinājumi, par kuriem tiek panākta vienošanās ieinteresēto pušu dialoga ietvaros, piemēram, vienojoties par autortiesību licencēšanas modeļu pilnveidi. Tāpat modernizācijas mērķa sasniegšanai var kalpot dažādi tehniski risinājumi, piemēram, vienotas ar autortiesībām aizsargātu darbu datubāzes, kas atvieglo iespēju iegūt darbu izmantošanai nepieciešamās atļaujas.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties