Igaunijas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Dr.iur. Prīts Pikamē (Priit Pikamäe)1 Rīgā viesojās pavisam nesen – piedaloties Latvijas Senāta senatora Augusta Lēbera 150. jubilejas nedēļas pasākumos un konferencē "Komerctiesības Baltijas tiesību telpā", kas norisinājās Latvijas Universitātē 11. septembrī.
Intervijā "Jurista Vārdam" P. Pikamē iepazīstināja ar Igaunijas tiesu darba sistēmu un organizāciju.
Daudzkārt, salīdzinot mūsu tiesisko un politisko attīstību, tiek minēts, ka liela nozīme bijusi tam, ka Igaunijā pēc neatkarības atjaunošanas tika nomainīti tiesneši. Kā tas tika īstenots?
Izmaiņas, kas tiesu sistēmā Igaunijā notika uzreiz pēc neatkarības atgūšanas, bija ļoti apjomīgas. Man jāsaka, ka tas bija grūts darbs. Pirmkārt, iepriekšējā divu pakāpju tiesu sistēma tika aizvietota ar jaunu trīspakāpju tiesu sistēmu. Jaunā sistēma paredzēja krasu tiesnešu skaita pieaugumu: 20. gadsimta 90. gados tiesnešu skaits vairāk nekā dubultojās – no 90 tiesnešiem uz 240 tiesnešiem. Tas radīja jaunas grūtības, jo īsā laikā bija jāatrod pietiekami daudz juristu, kas varētu sākt strādāt par tiesnešiem. Protams, mums strādā arī tiesneši, kas uzsākuši darbu amatā padomju laikos.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.