22. Decembris 2015 /NR. 50/51 (902/903)
Aptauja
Situācija Latvijas tieslietās 2015. gadā: piesardzīgs pozitīvisms
1

Žurnāls "Jurista Vārds" aicināja Latvijas juristus piedalīties aptaujā un paust savu viedokli par norisēm tieslietās aizvadītajā gadā. Procesi tieslietu nozarē 2015. gadā kopumā novērtēti ar 6, kas ir nedaudz virs viduvēja novērtējuma jeb gandrīz labi.

Uz "Jurista Vārda" rīkotās interneta aptaujas 12 jautājumiem atbildēja 157 respondenti. Lielākā daļa no tiem bija sievietes – 109. Tādējādi no visiem aptaujas dalībniekiem 30% ir vīrieši un 70% ir sievietes, vidējais vecums ir 34 gadi, no kā var spriest, ka, visticamāk, aptaujā piedalījās personas arī ar praktisko pieredzi. Turklāt aptaujas respondenti par svarīgāko īpašību juristā uzskata zināšanas. Godīgums ir otrajā vietā, kam seko loģiskā spriestspēja un pieredze. Visbeidzot, vismazākā nozīme aptaujas dalībnieku acīs ir jurista ārējam izskatam.

Atbildes uz jautājumu par iespēju Latvijas tiesās efektīvi īstenot tiesības uz taisnīgu tiesu ir polarizētas divās vienādās grupās. Gandrīz 45% respondentu uzskata, ka, neskatoties uz problēmām, tiesu sistēma Latvijā visumā darbojas taisnīgi. Tajā pašā laikā 48% respondentu uzskata, ka tikai varbūt var īstenot tiesības uz taisnīgu tiesu, jo tas atkarīgs no konkrētās situācijas un tiesas, kurā nonāk lieta. No vienas puses, šis vērtējums ir pozitīvs, jo no tā var secināt, ka problēmas ir tikai atsevišķos sistēmas elementos. No otras puses, vērtējums ir satraucošs, jo sistēma neļauj sasniegt taisnīgumu visiem vienlīdzīgi. Daudz ko izšķir nejaušība vai citi subjektīvi apstākļi. Komentāros norādīts konkrēts priekšlikums – palielināt pieejamību valsts nodrošinātajai juridiskajai palīdzībai. Salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijā pieejamība ir mazāka.

Kopumā juristi atbalsta ideju par tiesu noslodzes izlīdzināšanu un lietu pārsūtīšanu izskatīšanai uz citām tiesām, tomēr diezgan liela daļa atzīst, ka viņi nesaprot, pēc kādiem principiem nosūtīšana notiek, un tas rada bažas. Līdz ar to var atzīt, ka Tieslietu ministrijas iniciatīva ir pozitīvi vērtēta, tomēr nav veikts pietiekams izskaidrojošais darbs vai arī tiesību normas ir nepietiekami precīzas. Turklāt aptaujas dalībnieki izsaka daudzus priekšlikumus, piemēram, par nokļūšanu uz citu tiesu un e-lietas ieviešanu, lai ar lietas materiāliem var iepazīties neklātienē un nebūtu izdevumi ar lietas materiālu kopēšanu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sm.
22. Decembris 2015 / 09:16
1
ATBILDĒT
Interesanti, ka visur aprakstīti aptaujas rezultāti, izņemot attiecībā uz advokātiem, kur iekļauts arī viedoklis (iespējams, lai pārliecinātu tos 75%, kas balsojuši pretēji): „Citu valstu pieredze rāda, ka advokāta procesa ieviešana ir lietderīga. Par neefektīvu tiesas procesu tāpat kāds maksā, un šajā gadījumā – visi nodokļu maksātāji. Pieejamību tiesu sistēmai var risināt ar valsts nodrošināto juridisko palīdzību. Līdz ar to, iespējams, šis jautājums nav pilnībā izdiskutēts un izvērtēts, cik un kā iespējams mazināt risku saistībā ar šo priekšlikumu.” Izskatās, ka JV uzskatījis balsotāju viedokli par nepareizu.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
22. Decembris 2015 /NR. 50/51 (902/903)
Aizritējusi Satversmes tiesas konference
22. Decembris 2015 /NR. 50/51 (902/903)
Šis gads Latvijas reģionu juristu vērtējumā
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 50/51 (902/903)
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties