19. Janvāris 2016 /NR. 3 (906)
Skaidrojumi. Viedokļi
Izmaiņas noziedzīgu nodarījumu kaitīgo seku kvalificēšanā
Mg.iur.
Uldis Zemzars
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta juriskonsults 

2015. gada 3. decembrī ir stājušies spēkā nozīmīgi grozījumi likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" (turpmāk – PKLS) un Krimināllikumā (turpmāk – KL), kas tika izstrādāti Tieslietu ministrijas pastāvīgajā Krimināllikuma darba grupā (turpmāk – darba grupa) saistībā ar teorētiskām un praktiskām problēmām noziedzīga nodarījuma kaitīgo seku kvalificēšanā. Lai arī krimināltiesību teorijā pamatoti tiek atzīts, ka "katrs noziedzīgs nodarījums rada kaut kādas izmaiņas", nodarot kaitējumu noteiktām ar likumu aizsargātām interesēm, ko dēvē par sekām, KL kaitīgas sekas kā noziedzīga nodarījuma objektīvās puses obligāta pazīme tiek norādītas noziedzīgu nodarījumu materiālajos sastāvos.1

Būtisks kaitējums

Apzīmējot kaitīgās sekas, likumdevējs izmanto arī vērtējuma jēdzienus, tajā skaitā visai plaši (gandrīz katrā sestajā krimināltiesību normā) ietverta norāde uz būtiska kaitējuma radīšanu noziedzīga nodarījuma rezultātā.2 Ņemot vērā to, ka 2013. gada 1. aprīlī spēkā stājās ar Kriminālsodu politikas koncepciju saistītie grozījumi KL, kas paredz vairākos noziedzīgo nodarījumu sastāvos administratīvo atkārtotību aizstāt ar kvalificējošo pazīmi – būtisks kaitējums, bija jānodrošina nepārprotama izpratne par būtiska kaitējuma saturu, saucot personas pie kriminālatbildības.

Iepriekš PKLS 23. pants saturēja divus kumulatīvus kritērijus būtiska kaitējuma definēšanai, t.i., 1) noziedzīgā nodarījuma rezultātā ne vien nodarīts ievērojams mantiskais zaudējums, bet arī apdraudētas vēl citas ar likumu aizsargātas intereses, vai 2) ja šāds apdraudējums ir ievērojams. Šāds būtiska kaitējuma formulējums sevī ietvēra saikļus – "ne vien" un "bet arī", kas nav bieži sastopams mehānisms normatīvā akta loģiskajā konstrukcijā, kas rada problēmas šīs normas praktiskā iztulkošanā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties