7. Jūnijs 2016 /NR. 23 (926)
Numura tēma
Konvencija atbilst Satversmei un Latvijas tiesību sistēmai
6
Dr. iur.
Kristīne Dupate
LU Juridiskās fakultātes asociētā profesore 

Iesākumā, vēlētos norādīt, ka līdz šim diskusija publiskajā telpā ir notikusi "nevienlīdzīgi" pēc būtības. Viena puse pauž viedokli, kamēr otra to "atspēko" ar juridiskiem argumentiem. Kvalitatīva un vienlīdzīga juridiskā diskusija ir iespējama tikai tādā gadījumā, ja abas puses savu nostāju pamato ar juridiskiem argumentiem.

Ņemot vērā minēto, vēlētos norādīt uz tiem būtiskākajiem konvencijas aspektiem, attiecībā uz kuriem Tieslietu ministrija pauž juridiski nepamatotu viedokli. Proti, jēdziena "diskriminācija" saturu un tiesību doktrīnā nostiprināto pieeju diskriminācijas izskaušanai, jēdzienu "dzimte" un "dzimums" saturu un savstarpējo saistību, jēdzienu "laulība" un "ģimene" saturu, kā arī Stambulas konvencijas tvērumu.

Jēdziena "diskriminācija" saturs un diskriminācijas novēršana

Jēdziens "diskriminācija" ietver ne tikai atšķirīgu izturēšanos pret personām vienādās un salīdzināmās situācijās, bet arī vienādu izturēšanos pret personām atšķirīgā situācijā. Līdztiesības un diskriminācijas novēršanas princips ir balstīts Aristoteļa paradigmā, kurš attiecīgi nosaka, ka līdzīgās situācijās ir jāizturas līdzīgi, bet atšķirīgās – atšķirīgi, samērā ar šo situāciju atšķirību.1

Šāds diskriminācijas aizlieguma principa saturs attiecīgi ir nostiprināts gan Satversmes tiesas,2 gan Eiropas Cilvēktiesību tiesas3 (turpmāk – ECT), gan Eiropas Savienības Tiesas4 (turpmāk – EST) judikatūrā.

Attiecīgi gan Latvijas konstitucionālās tiesības, gan arī Latvijai saistošie starptautiskie līgumi uzliek par pienākumu nodrošināt divu situāciju izskaušanu:

  1. atšķirīgu attieksmi pret personām vienādās un salīdzināmās situācijās;

  2. vienādu attieksmi pret personām atšķirīgās situācijās.

Šīs divas situācijas, kuras aizliedz diskriminācijas aizlieguma princips, paredz atšķirīgu pieeju nelīdztiesības izskaušanai, kuras attiecīgi tiesību doktrīnā dēvē par formālu un reālo līdztiesības pieeju.

Formālās līdztiesības pieeja parasti atspoguļo simetrisku situāciju – vienlīdzīgu attieksmi pret līdzīgajiem, kamēr reālās līdztiesības pieeja atspoguļo asimetrisku situāciju, kura ir spējīga atpazīt tiesību normas, kuras ir, piemēram, it kā "dzimumneitrālas" vai "etniski neitrālas", tomēr praksē rada pie noteiktām grupām piederošu personu izstumšanu.5

Formālās līdztiesības pieeja ļauj atpazīt situācijas, kurās ir iesaistīti līdzīgie. Formālā līdztiesības pieeja tās klasiskajā izpratnē prezumē, ka visi cilvēki ir vienādi, bet apstākļi un pazīmes, kas raksturo vienādas vai līdzīgas situācijas, tiek noteikti no sabiedrībā valdošās grupas normas.6 Formālās līdztiesības pieeja ir cieši saistīta ar liberālo tirgus ekonomiku.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
8. Jūnijs 2016 / 11:41
5
ATBILDĒT
Ir viegli pateikt, ka "Stambulas konvencija to vai šito neregulē", bet man kaut kā pietrūkst konkrētības. Varbūt autore man tomēr varētu kā cilvēkam ar īpašām garīgajām vajadzībām detalizēti izskaidrot, kāpēc vīrišķā dzimuma (šaurā bioloģiskā nozīmē) pārstāvja, kurš ir sieviškās dzimtes pārstāvis (plašākā sociālajā nozīmē) neielaišana sieviešu tualetē nebūs diskriminācija?
Baraks Osama > Jurčiks
8. Jūnijs 2016 / 12:01
4
ATBILDĒT
Kāds vēl cits pamatojums bez tā, ka šī konvencija to neregulē, ir nepieciešams? Konvencijā ir skaidri pateikts, ka tā ir paredzēta, lai vērstos pret vardarbību, nevis lai vispār novērstu visu veidu sieviešu diskrimināciju - diskrimināciju tā aizliedz tikai pašu konvencijas normu piemērošanā. Ja aktualizēsies jautājums par to, kuru laist kurā tualetē, ciktāl to vispār regulē cilvēktiesības, tas eventuāli tiks risināts ar Satversmes cilvēktiesību nodaļas un/vai ECK un/vai citu cilvēktiesību dokumentu palīdzību. Ja tas ir tas, kas tik briesmīgi uztrauc konvencijas kritiķus - ka konvencija ir solis uz neizbēgamu prakses un standartu ieviešanu, kas šobrīd tiek uzskatīti par anomāliem - tad varu nomierināt, ka nekā "neizbēgama" tajā nav, ja vien šāda argumenta postulētājs netic, ka tiešām citu argumentu pret šādu ieviešanu tobrīd vairs nebūs (un, ja tā - cik spēcīgs ir arguments, kas sabrūk vienlīdzības vai kāda cita vispāratzīta principa priekšā?). Nāks laiks, būs jauna iespēja diskutēt un argumentēt.
Jurčiks > Baraks Osama
8. Jūnijs 2016 / 16:22
4
ATBILDĒT
Pietiek jau ar to, ka konvencijā šie institūti ir, u tas nozīmē kāju durvīs. Un tad "civilizētā Jevropa" mums teiks, tāpat kā euro ieviešanas jautājumā: Vajadzēja lasīt un protestēt tad, kad parakstījāt...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties