23. Augusts 2016 /NR. 34 (937)
Skaidrojumi. Viedokļi
Amerikāņa ievads ASV tiesībās
5
Deivids Šulcs
politikas zinātņu profesors Hamlina universitātē Sentpolā (Minesota), tiesību profesors Minesotas Universitātē 

ASV spēj mulsināt ne tikai Eiropas valstu sabiedrību kopumā, bet arī juristus, jo ASV tiesību sistēma ir grūti izprotama ne tikai no ārpuses, bet arī amerikāņu tiesību praktiķu vidū. Šajā rakstā autors ir iezīmējis piecas tās ASV tiesību īpatnības, bez kuru izpratnes nebūtu iespējams vispusīgi un kompetenti vērtēt ASV jurisprudences aktualitātes.

Amerikāņu konstitucionālisms

Amerikāņu tiesību sistēmas sākumpunkts ir tās Konstitūcija. ASV ir ierindojama starp vecākajām konstitūcijām pasaulē, un tā veido valsts vadības un tiesību sistēmas pamatu. Saskaņā ar Konstitūcijas (un tās labojumu) 6. pantu likumi, kurus pieņem nacionālā valdība, līdzās starptautiskajiem līgumiem ir "valsts augstākie likumi". Šī frāze parasti nozīmē, ka Konstitūcijai ir augstāks spēks nekā federālo valdību likumiem, kas jau atzīts lietā McCulloch v. Maryland, 4 L Ed. 579 (1819). Dažos gadījumos tas nozīmējis, ka federāliem likumiem ir dodama priekšroka pār štatu likumiem (lieta Pennsylvania v. Nelson, 350 U.S. 497 (1956)). Otrkārt, parasti starptautiskajiem līgumiem, kuru noslēgšanā piedalās ASV, ir jāsaskan ar Konstitūciju. Ja tāds līgums tiek parakstīts, tas nedrīkst juridiski papildināt vai grozīt Konstitūciju (lieta Medellin v. Texas, 552 U.S. 491 (2008)).

Tomēr šis Konstitūcijas apraksts ir būtiski jāpapildina daudzos aspektos. Pirmkārt, ir svarīgi saprast, ka ASV Konstitūcija ir uztverama kā varas piešķiršanas dokuments. Līdz ar to ASV Augstākā tiesa ir noteikusi, ka nacionālajai vai federālajai valdībai nav tām piemītošu rīcības varu. To pirms 200 gadiem norādījis Augstākās tiesas priekšsēdētājs tiesnesis Džons Maršals lietā McCulloch v Maryland, kad viņš uzsvēra, ka Kongresam ir pilnvaras rīkoties, kad tas ir skaidrā tekstā formulēts Konstitūcijā vai kad konkrētā vara ir pietiekami skaidri izsecināma no valodas teksta.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Baraks Osama
24. Augusts 2016 / 11:24
0
ATBILDĒT
Nez, kas šo materiālu tulkoja? Daudzviet teksts liekas pārlieku burtiski pārcelts un līdz ar to neveikls.
Seskis
24. Augusts 2016 / 10:14
0
ATBILDĒT
Jā, autora portrets ir fascinējošs. Godātā autora sejas izteiksme ir ļoti līdzīga Seska sejas izteiksmei, kurš nupat ir ieraudzījis savas jaunās LU otrā kursa studentes - praktikantes figūru durvju ailē!
nevar būt > Seskis
24. Augusts 2016 / 10:57
0
ATBILDĒT
Ak tad Seskis ir LU mācībspēks?
Beidzot kāds pavediens, pie kura Seska faniem pieķerties.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties