16. Maijs 2017 /NR. 21 (975)
Numura tēma
Latvijas dalības Eiropas Cilvēktiesību konvencijā 20 gadi. Bilance
Mg. iur.
Inga Reine
Eiropas Savienības Vispārējās tiesas tiesnese, bijusī Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās 

Šogad aprit 20 gadi kopš 1997. gada 4. jūnija,1 kad Latvija pieņēma vēsturisku likumu, ar ko tā ratificēja Eiropas Padomes (turpmāk – EP) Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju2 (turpmāk – ECK). 20 gadi ir pietiekami ilgs periods, lai izvērtētu iegūto pieredzi un iezīmētu nākotnes plānus. Šim darbam būtu pievienotā vērtība, ne tikai raugoties no Latvijas nacionālās perspektīvas, bet arī ņemot vērā to, ka šo periodu iezīmē vairāki citi svarīgi ar ECK saistīti notikumi. 2018. gadā ECK svinēs 65. jubileju kopš tās stāšanās spēkā, kā arī 20 gadu jubileju, kopš tika likvidēta Eiropas Cilvēktiesību komisija (pirmā instance, kas izskatīja individuālos pieteikumus) un izveidota vienota, pastāvīga, indivīdiem tieši pieejama Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – ECT), kuras jurisdikcija kļuva obligāta.3 Līdz ar to tā vietā, lai analizētu atsevišķus ECT nolēmumus, esgribētu izmantot man doto platformu, lai apkopotu sava veida bilanci par Latvijas dalību ar ECK izveidotajā tiesību aizsardzības sistēmā.

Vispirms, manuprāt, ir svarīgi atgādināt dažus vispārzināmus, bet šodien varbūt piemirstus faktus par plašākiem notikumiem brīdī, kad Latvija pievienojās ECK, kas atstāja būtisku ietekmi uz ar ECK izveidoto aizsardzības sistēmu un, secīgi, arī uz Latvijas lietām.

Šobrīd ECK ir 47 dalībvalstis. Līdz 1990. gadam ECK bija 22 dalībvalstis (tai skaitā Turcija), pārējās 25 dalībvalstis tai ir pievienojušās laika periodā no 1990. līdz 2005. gadam, kad to ratificēja Monako. No pēdējām valstīm 19 valstis (tostarp Igaunija, Latvija un Lietuva) ir ratificējušas ECK pēc 1994. gada 11. maija – vēsturiska datuma, kad tika atvērts parakstīšanai ECK 11. protokols.4

Citiem vārdiem sakot, Latvijas pievienošanās ECK sakrita ar vēsturisku tuvredzības brīdi – vairāk nekā divkārša ECK darbības teritorijas paplašināšanās, vienlaikus samazinot kontroles mehānisma instanču skaitu. Tadpat tika sperts ļoti nozīmīgs pozitīvs solis – tika izveidota pastāvīgā ECT.5 Taču šis pozitīvais solis nespēja atsvērt neizbēgamo – deserta šķīvis un liela karote tika aizvietoti ar milzīgu visu laiku papildinošos cisternu, kā izsmelšanai tika iedota maza deserta karote.

Lai attaisnotu izmantotos epitetus, atļaušos minēt dažus statistikas datus. Kopš 1980. gada tika novērots pastāvīgs ECT iesniegto individuālo pieteikumu pieaugums. Ja 1981. gadā Eiropas Cilvēktiesību komisija uzsāka darbu pie 404 pieteikumiem, tad 1997. gadā komisijā reģistrēja 4750 un ECT – 119 pieteikumus.6 2000. gadā ECT reģistrēja 10 500 pieteikumus, 2002. gadā – 28 200, 2008.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties