Vispārīgs raksturojums
Pirmstiesas vienošanās kriminālprocesā (turpmāk – Vienošanās) ir lietderīgs kriminālprocesuālo attiecību noregulēšanas veids visām tajā iesaistītajām personām.
Vienkāršoti runājot, apsūdzētajam rodas iespēja saņemt viņam pieņemamu un prognozējamu sodu, cietušajam – atrisināt kompensācijas jautājumu, valstij būtiski ietaupīt resursus, pirmstiesas stadijā vienojoties par tiesas spriedumā izlemjamiem jautājumiem.
Lai Vienošanos varētu realizēt, Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) 433. pants nosaka priekšnoteikumus Vienošanās piemērošanai – ir noskaidroti visi apstākļi, kas attiecas uz pierādīšanas priekšmetu, apsūdzētais piekrīt inkriminētā nodarījuma apjomam un kvalifikācijai, kā arī radītajam kaitējumam un Vienošanās piemērošanai.
Vienošanās piemērošanas ieguvumi
Praksē Vienošanās gan tiek piemērotas, bet, autora ieskatā, tas notiek nepietiekamā apjomā. Pēc autora domām, Vienošanos vajadzētu un ir iespējams piemērot biežāk, jo tas būtiski atslogotu tiesas un taupītu resursus, īpaši gadījumos, kad tiek izmantotas KPL 540.1 pantā paredzētās iespējas Vienošanās procesā krimināllietas izskatīt rakstveidā, nerīkojot tiesas sēdes, kā arī Vienošanās process saīsina krimināllietu izskatīšanas laiku tiesā, sasniedzot KPL 1. pantā noteikto krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu.
Ja apsūdzētais ar prokuroru jau pirmstiesas procesā paraksta Vienošanās protokolu, tas nozīmē, ka nepastāv strīds par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas apstākļiem, tā kvalifikāciju, apsūdzētā vainu un apsūdzības puse ar aizstāvības pusi ir panākušas vienošanos par apsūdzētajam piemērojamo sodu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.