1. Augusts 2017 /NR. 32 (986)
Numura tēma
Īsumā par kultūras mantojuma un mākslas tiesību nozari Baltijas valstu reģionā
LL.M
Irina Oļevska
zvērināta advokāte ar diplomu mākslas tiesībās 

Kultūras mantojuma un mākslas tiesības sadzīvē ir uzskatāmas par luksusa tiesību jomu. Šāds iespaids rodas no izsoļu namu paziņotajām rekordlielām pārdošanas cenām un presē aktīvi atspoguļotajiem mākslas darbu zagšanas vai atrašanas gadījumiem. Ikdiena ir daudz prozaiskāka nekā avīžu virsraksti, un ar vairākiem aspektiem saskaras ikviens no mums.

Mūsu valstī vēsturisku apstākļu dēļ kultūras mantojuma tiesiskais regulējums ilgu laiku nebija likumdevēja prioritāte, tomēr pēdējos gados tam tiek veltīts arvien vairāk uzmanības. Autore sniedz ieskatu kultūras mantojuma un mākslas tiesību aktualitātēs, kā arī informē par jaunākajām izglītojošām aktivitātēm Baltijas valstu reģionā šajā maz izpētītajā tiesību jomā.

Mākslas tiesību plašais tvērums

Kultūras mantojuma un mākslas tiesības sadzīvē ir uzskatāmas par luksusa tiesību jomu. Šāds iespaids rodas no izsoļu namu paziņotajām rekordlielām pārdošanas cenām (piemēram, Pablo Pikaso glezna "Alžīrijas sievietes" 2015. gadā tika pārdota par 179,3 miljoniem ASV dolāru) 1 un aktīvi presē atspoguļotajiem mākslas darbu zagšanas vai atrašanas gadījumiem.

Daži piemēri. 1911. gadā itāļu strādnieks Vinčenco Peružija (Vincenzo Peruggia) nozaga slavenā mākslinieka Leonardo da Vinči darbu "Mona Liza" no Parīzes Luvras muzeja sienas. Peružija bija aizturēts (un vēlāk notiesāts uz 380 dienām cietumā) pēc diviem gadiem 1913. gadā. Glezna "Mona Liza" tika atgūta un atgriezta Luvras muzeja telpās. Šī gadījuma plašs atspoguļojums medijos padarīja gleznu "Mona Liza" par pazīstamāko pasaules mākslas darbu. Klīst baumas, ka krāpnieks no Argentīnas Valfierno ir uztaisījis sešas "Monas Lizas" kopijas pēc Peružijas zādzības un pārdevis tās dažādiem pircējiem, no kuriem katrs uzskatīja savu mākslas darbu par oriģinālu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties