2017. gada 24. novembrī Satversmes tiesa pieņēma spriedumu lietā Nr. 2017-07-01 "Par Izglītības likuma 50. panta 1. punkta, ciktāl tas liedz personai, kura tikusi sodīta par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, tiesības strādāt par pedagogu, atbilstību Latvijas Republikas 106. pantam", ar kuru apstrīdētā norma tika atzīta par neatbilstoši Satversmes 106. pantam.
2018. gada 23. janvārī oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" tika publicētas Satversmes tiesas tiesnešu Gunāra Kusiņa un Alda Laviņa atsevišķās domas šajā lietā.
Satversmes tiesas tiesneša G. Kusiņa atsevišķās domas
Satversmes tiesas tiesnesis G. Kusiņš savās atsevišķajās domās ir piekritis spriedumā norādītajam, ka apstrīdētā norma ierobežo personai Satversmes 106. panta pirmajā teikumā noteiktās tiesības, šis ierobežojums ir noteikts ar likumu un tam ir vairāki leģitīmie mērķi, taču tiesnesis nepiekrīt spriedumā izdarītajiem secinājumiem, kas bijuši par pamatu apstrīdētajā normā ietvertā ierobežojuma atzīšanai par neatbilstošu samērīguma principam. Tiesneša ieskatā, spriedumā ir noteiktas pārmērīgas prasības likumdevējam absolūtā aizlieguma noteikšanas izvērtēšanai, kā arī izdarīti kļūdaini secinājumi par saudzējošāku līdzekļu pastāvēšanu leģitīmā mērķa sasniegšanai.
Lietas ietvaros tika secināts, ka apstrīdētajā normā ir ietverts absolūts aizliegums, bet likumdevējs ir tiesīgs noteikt šādus aizliegumus un absolūta aizlieguma pastāvēšana pati par sevi nenozīmē šādas normas neatbilstību Satversmei.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.