25. Februāris 2020 /NR. 8 (1118)
Skaidrojumi. Viedokļi
Krimināllikuma 174. panta piemērošanas aktuālās problēmas
2
Dr. iur.
Andrejs Judins
 

Nepieciešamību analizēt Krimināllikuma (turpmāk – KL) 174. panta – cietsirdība un vardarbība pret nepilngadīgo – problemātiku aktualizēja tiesas spriedums krimināllietā Nr. 11089143817 un nepieciešamība tikt skaidrībā, kādos gadījumos ir krimināli sodāma vecāku nolaidība, kuru dēļ bērniem radītas fiziskas ciešanas. Iepazīšanās ar 2019. gada tiesu praksi atklāja arī citas KL 174. panta piemērošanas problēmas, un rakstā apskatāmo jautājumu loks tika paplašināts, pievēršot uzmanību arī noziedzīgu nodarījumu kopības kvalifikācijai.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Krista Milberga
28. Februāris 2020 / 10:42
0
ATBILDĒT
Šī norma (KL 174.pants) pieņemta saskaņā ar ANO 1989.gada 20.novembra Konvenciju par bērna tiesībām, kurai Latvijas Republika pievienojusies ar Augstākās padomes 1991.gada 4.septembra lēmumu ,,Par pievienošanos starptautiskajam cilvēktiesību aktam - "Konvencijai par bērna tiesībām"", kurš ir spēkā no 1992.gada 14.maija. Saskaņā ar konvencijas 19.pantu Dalībvalstis veic visus nepieciešamos likumdošanas, administratīvos, sociālos un izglītojošos pasākumus, lai aizsargātu bērnu pret vecāku, likumīgo aizbildņu vai jebkuras citas personas, kas rūpējas par bērnu, visu veidu fizisku vai psiholoģisku vardarbību, apvainojumiem vai ļaunprātībām (..). Tādējādi likumdevējs minētajā pantā ir paredzējis speciālo atbildību par vardarbīgu un cietsirdīgu izturēšanos pret nepilngadīgām personām. (Māris Leja "Par AT Senāta Krimināllietu departamenta nolēmumiem", Rīga, 2011) Vēlreiz pajautāšu precizāk. Vai jebkuras citas personas, kuras rūpējas par bērnu, t.sk. kurām pienākums ir rūpēties par bērnu, t.sk. rūpējoties par bērnu tiesību aizsardzību valstī (visas Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.panta prmajā daļā uzskaititās personas) ir Krimināllikuma 174.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma subjekti?
Krista Milberga
26. Februāris 2020 / 16:59
2
ATBILDĒT
Nav šaubu, ka bērnu dzīve ir atkarīga ne tikai no vecāku, vecvecāku vai aizbildņu rīcības un lēmumiem. Vai KL 174.panta subjektu lokā nokļūst arī personas, kuras pieņem lēmumus(spriež tiesu, nodrošina spriedumu izpildi, taisa atzinumus), ja šo lēmumu un lēmumu izpildes darbību laikā bērns acīmredzami cieš?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Krimināllikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties