8. Septembris 2020 /NR. 36 (1146)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai pastāv ierobežotās atbildības robežas attiecībā uz kapitālsabiedrību daļu īpašniekiem
Mg. iur.
Ilze Grīnberga
Zvērināta advokāte 

Kā advokātu, pie kura nereti vēršas klienti ar lūgumu sniegt konsultācijas par parādu atgūšanas jautājumiem no kapitālsabiedrībām, mani jau kādu laiku interesē jautājums par darījumu un uzvedības ētiku korporatīvajā vidē: visvairāk – līgumisko kreditoru interešu aizsardzības iespējas situācijās, kad parādnieki, izmantodami korporatīvās struktūras priekšrocības, izvairās no saistību izpildes.

Salīdzinot ar Rietumeiropas korporatīvajām tradīcijām un uzņēmēju savstarpējo ētiku, var teikt, ka Latvijas korporatīvajā vidē valda "vilku likumi": nereti ātras peļņas kārotāji uzņēmēji veido uzņēmumu ķēdes un uzņēmumu grupas, lai ne vien nodrošinātos pret neparedzētiem riskiem un zaudējumiem, bet jau sākotnēji izveidotu korporatīvo shēmu, kas ļauj eksternalizēt izdevumus uz līgumisko kreditoru rēķina. Rezultātā negodprātīgi komercuzņēmumi, slēpdamies dalībnieka ierobežotās atbildības piesegā, gūst peļņu, kamēr to godprātīgie sadarbības partneri attopas situācijās, kurās pamatoto un nereti pat jau piedzīto parādu atgūšana no tiešā darījumu partnera ir neiespējama tā līdzekļu trūkuma dēļ. Nevienam nav noslēpums, ka kapitālsabiedrību maksātnespējas process kreditorus no zaudējumiem neglābj un reti, kad kādam nenodrošinātam kreditoram izdodas savu prasījumu atgūt bankrota procedūras laikā.

Apzinoties minēto, lieki teikt, ka katrs šāds negodprātīgas komercdarbības gadījums samazina godprātīgo sadarbības partneru attīstības iespējas un rada tiem maksātspējas riskus. Šādi gadījumi nav tikai individuāls atsevišķu komersantu apdraudējums, bet gan palielina riska līmeni visā komerctiesiskajā apritē, jo nenovēršami rada sliktus korporatīvos ieradumus: korporatīvā vide kļūst par sava veida "ruletes" spēli, kurā neatkarīgi no komersanta godprātības un saistību izpildes viņa paša prasījumu izpilde ir atkarīga no laimīga gadījuma vai parādnieka akcionāru labvēlības.

Reti kurš uzņēmējs Latvijā apzinās, ka šādu uzņēmumu grupu un ķēžu veidošana nav likumdevēja radīta nevainīga iespēja paslēpties aiz kapitālsabiedrības dalībnieka ierobežotās atbildības vairoga, bet gan ar Koncernu likuma normām reglamentēta situācija – koncerna veidošana. Tāpat reti kurš ir informēts, ka Koncernu likums nosaka pamatietvaru koncernā ietilpstošo sabiedrību savstarpējai atbildībai un valdošā uzņēmuma atbildībai pret koncerna kreditoriem, un šis likums noteiktos gadījumos var tikt izmantots kreditora parāda atgūšanai.

Par spīti Koncernu likuma nodrošinātajam normatīvajam pamatam, Latvijā judikatūra šajā jautājumā neveidojas. Šķiet, ka par šo regulējumu nav informēti ne oportūnistiskie uzņēmumu īpašnieki, ne arī parādu atgūšanas grūtībās nonākušie kreditori: pirmie turpina nesodīti veidot jaunas korporatīvās shēmas, kamēr pēdējie fatālistiski atmet cerības atgūt parādus.

Publicējot darbu, es vēlos rosināt juristus un advokātus, sniedzot padomus komersantiem parādu atgūšanā un konstatējot parādnieka aktīvu nepietiekamību, papildus izvērtēt parādnieka korporatīvās struktūras lomu aktīvu iespējamā aizpludināšanā, nebaidīties izmantot Koncernu likuma regulējumu un sākt veidot Latvijas praksi ierobežotās atbildības aizsardzības atcelšanai ļaunprātīgas korporatīvo struktūru izmantošanas gadījumos.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties