8. Decembris 2020 /NR. 49 (1159)
Tiesību prakses komentāri
Satversmes tiesa kā pozitīvais likumdevējs
7
Mg. iur.
Inga Bite
 

2020. gada 12. novembra Satversmes tiesas spriedums lietā Nr. 2020-13-01 iezīmē jaunu pagriezienu Satversmes tiesas (turpmāk – ST) praksē. Ne tikai tāpēc, ka šajā lietā ST ir lēmusi par sabiedrībai ļoti jūtīgu jautājumu, pieaicinot tikai vienu viedokli pārstāvošas biedrības un organizācijas (skat. Satversmes tiesas likuma 22. panta trešo daļu), bet galvenokārt tāpēc, ka šajā lietā ST ir uzdevusi likumdevējam aizpildīt šķietamu likuma robu, kas nav ne likuma plānam, ne likumdevēja gribai pretēja nepilnība. ST ar šo spriedumu ir piedāvājusi likumdevējam izstrādāt regulējumu, kura nepieciešamību likumdevējs bija konkrēti apspriedis un noraidījis divas reizes pēdējā pusotra gada laikā – 2019. gada 20. jūnijā1 un 2020. gada 29. oktobrī.2

ST nolēmumi pārsvarā ir izcēlušies ar precīzu un detalizētu juridisku argumentāciju. Tādēļ konkrētajā spriedumā vislielāko pārsteigumu izraisa nevis tas, kas tā secinājumu daļā ir, bet gan tas, kas tajā nav lasāms.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Sandis Bērtaitis
10. Decembris 2020 / 11:51
17
ATBILDĒT
Šajā rakstā un arī citur bieži kā galvenais pretarguments viendzimumu ģimeņu tiesiskai aizsardzībai tiek minēts, ka pēc Satversmes tiesas sprieduma vairs neesot saprotams, kas esot ģimene un kāpēc šajā jēdzienā nevarētu ietilpināt, piemēram, arī kaimiņattiecības vai koristu attiecības.

Sliecos domāt, ka neviens no šī argumenta apoloģētiem paši nopietni netic šim argumentam, jo šīs nosacītās definēšanas problēmas ir iespējams likumdošanas procesā atrisināt bez absurdiem pārspīlējumiem. Ģimenes attiecību adekvāta definēšana nav nekāds fundamentāls, nepārvarams šķērslis. Praksē arī pastāv iestrādnes, kā pārliecināties, vai noteiktas ģimenes attiecības nav fiktīva rakstura, t. i., bez nolūka izveidot ģimeni.

Satversmes tiesa spriedumā nav noteikusi, ka jāaizsargā jebkura TEORĒTISKI IESPĒJAMĀ kopdzīves forma. Satversmes tiesa aprobežojās ar to, ka ir jāaizsargā Latvijas sabiedrībā FAKTISKI pastāvošās ģimenes jeb sociālajā realitātē konstatējamas ģimenes. Tā ir būtiska atšķirība. Likumdevējs netiek aicināts šo lietu novest līdz absurdam. Man nav nemazāko šaubu, ka kaimiņattiecības vai koristu attiecības neliecina par ģimenes attiecību pastāvēšanu.

Satversmes tiesa spriedumā ir konceptuāli ieskicējusi, bet nav sniegusi galīgu ģimenes attiecību definīciju. Katrā ziņā Satversmes tiesai nav bijušas šaubas, ka sūdzības iesniedzēja ar savu viendzimuma partneri veido vienotu ģimeni. Likumdevējam ir atstāta iespēja jaunā regulējuma izstrādes gaitā noteikt ģimenes formālo definīciju, kas ir atbilstoša sociālajai realitātei.
Jautājums > Sandis Bērtaitis
10. Decembris 2020 / 16:58
6
ATBILDĒT
"FAKTISKI pastāvošās ģimenes jeb sociālajā realitātē konstatējamas ģimenes...
Esmu vientuļā māte, kas dzīvo kopā ar saviem vecākiem un bērnu. Tā ir faktiska realitāte, domāju - diezgan bieži sastopama. Vai mēs esam vai neesam ģimene, un kurš var prasīt pabalstu mana nākošā bērna piedzimšanas brīdī? Un tikai nesāciet moralizēt, ka nav labi dzemdēt bērnus bez tēva... Tas ir mans lēmums , manas cilvēktiesības, un pamēģiniet tikai aizskart manu cieņu atsakot pabalstu....noteikti sūdzēšu ST !!!!
arī jautājums > Jautājums
4. Janvāris 2021 / 16:35
0
ATBILDĒT
Drusku grūti saprast, par ko tad īsti ir jūsu jautājums. Jūs pati diezgan skaidri definējāt, ka esat vientuļā māte ar bērnu, kas dzīvo pie saviem vecākiem. Kāpēc kādam varētu būtu interese aizskart jūsu cieņu? Un kādā veidā? Bērna piedzimšanas gadījumā pieprasiet tos pabalstus, kas likumā jums parezēti. Lēmums bērnu audzināt vienai, tā patiešām ir tikai jūsu darīšana. Tomēr no sociāli atbildīgas valsts es sagaidītu pietiekamu aizsardzību ikvienā gadījumā - jums kā vientuļajai mātei, bērna tēvam, jūsu partnerei vai partnerim ar kopīgo nodomu de facto un de uire veidot kopīgu ģimeni. Visi šie iespējamie statusi patiešām ir sociālā realitāte. Un to var un vajag likumdošanas procesā atrisināt bez absurdiem pārspīlējumiem.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties