27. Aprīlis 2021 /NR. 17/18 (1179/1180)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sportā aizliegto vielu un metožu kriminalizācija
Ph.D.
Karina Zalcmane
RSU Juridiskās fakultātes viesdocētāja, Starptautiskās Sporta tiesību asociācijas (IASL) valdes locekle 

Raksta mērķis ir analizēt ārvalstu pieredzi par dopinga lietošanas un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu kriminalizēšanu sportā, lai novērtētu, vai spēkā esošs tiesiskais regulējums Latvijā joprojām ir pietiekami stabils, vai ir nepieciešami papildu likumdošanas pasākumi, lai kriminalizētu dopinga lietošanu un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu Latvijā.

Ievads

Latvija vienmēr ir ieņēmusi stingru nostāju jautājumā pret dopingu, veicot visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka sistēma aizsargā sporta integritāti, ir pilnīgi stabila un atbilst visaugstākajiem starptautiskajiem standartiem. Tomēr, ņemot vērā šīs jomas straujo attīstību, ir nepieciešams vienmēr nodrošināt aktuālu, samērīgu, efektīvu un atturošu sankciju mehānismu, kā arī atbilstošu kontroles procesu un uzraudzību.

Paturot to prātā, raksta mērķis ir analizēt ārvalstu pieredzi par dopinga lietošanas un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu kriminalizēšanu sportā, lai novērtētu, vai spēkā esošs tiesiskais regulējums Latvijā joprojām ir pietiekami stabils, vai ir nepieciešami papildu likumdošanas pasākumi, lai kriminalizētu dopinga lietošanu un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu Latvijā.

 

Ar dopinga lietošanas saistīto noziedzīgo nodarījumu tiesiskais regulējums Eiropā

Aizliegto vielu lietošana sportā iznīcina "sportisko garu" un mazina izcilu sasniegumu nozīmi. Vairāki ārvalstu eksperti apgalvo, ka pašreizējā antidopinga sistēma ir neefektīva, lai atturētu sportistus no dopinga lietošanas, un dopinga izplatība ir radījusi sabiedrībai priekšstatu, ka pat šķietami tīrie sportisti var krāpt.1

Tiek pieņemts, ka jebkura dopinga kriminalizācijai jānotiek paralēli sankcijām, kuras uzliek Pasaules Antidopinga kodekss (turpmāk – PAAK). Tomēr nav vienotības šādos jautājumos:

– vai tam jābūt atsevišķam ar sportu saistītam likumam, kas kriminalizē PAAK aizliegto vielu lietošanu, vai tikai pantam, kas paredz administratīvu vai kriminālu atbildību farmācijas, muitas vai jebkura cita veida tiesību aktos;

– vai tikai PAAK aizliegtās vielas lietošana ir atzīstama par noziedzīgu, vai tādi ir arī citi Antidopinga noteikumu pārkāpumi (turpmāk – ANP).

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties