Latvijas Republikas Satversmes tiesa (turpmāk – Satversmes tiesa) 2021. gada 11. jūnijā pieņēma spriedumu lietā Nr. 2020-50-01 "Par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma (turpmāk – Dienesta gaitas likums) 4. panta 4. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 101. un 106. pantam" (turpmāk – spriedums). Tajā norādītās normas tika atzītas par atbilstošām Latvijas Republikas Satversmei (turpmāk – Satversme). Lai arī par šo spriedumu nav izteiktas Satversmes tiesas tiesnešu atsevišķās domas, kas liek domāt, ka tiesneši vienprātīgi piekrīt spriedumā paustajām atziņām un apsvērumiem, tomēr autores, kura vairāk nekā 10 gadus pati veikusi valsts dienestu Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs, ieskatā ir vairāki neatbildēti un neizvērtēti jautājumi.
Satversmes tiesai bija jāvērtē, vai Dienesta gaitas likuma 4. panta 4. punkts atbilst Satversmē noteiktajām tiesībām pildīt valsts dienestu, kā arī tiesībām uz nodarbošanās izvēli. Šī tiesību norma nosaka, ka dienestā var atrasties persona, kura nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas. Konkrētajā gadījumā konstitucionālās sūdzības iesniedzējs bija norādījis, ka, stājoties spēkā notiesājošam spriedumam par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, viņš tika atvaļināts no dienesta Valsts policijā bez tiesībām jebkad ieņemt amatu Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs un Ieslodzījuma vietu pārvaldē.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.