14. Septembris 2021 /NR. 37 (1199)
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību dzēšana kā jauna sākuma garants fiziskās personas maksātnespējas gadījumā
Mg. iur.
Agrita Vindača
ZAB "Novius" juriste 

Tiesībpolitiski saistību dzēšana fiziskās personas maksātnespējas procesā ir iecerēta kā "jauns sākums" (fresh start) parādniekam. Tomēr, vērtējot Maksātnespējas likumu praktiskajā darbībā, rodas jautājums, vai šis mērķis tiek sasniegts. Tā kā saistību dzēšana pati par sevi nenodrošina jaunu sākumu un jauna sākuma koncepts vērtējams kā visa fiziskās personas maksātnespējas procesa un pēc maksātnespējas esošās parādnieka tiesiskās un finansiālās situācijas apvienojums, autore rakstā ir kritiski vērtējusi apgalvojumu, ka saistību dzēšana garantē parādniekam jaunu sākumu šī jēdziena plašākajā izpratnē.

1. Saistību dzēšanas un fresh start izpratne

Izsenis fiziskās personas saistību dzēšana maksātnespējas ietvaros tiek saistīta ar kādu no starptautiski atzītām teorijām: otrās iespējas (fresh start) teoriju, audzinošo (reeducational) teoriju un sociālās aizsardzības (social protection) teoriju.1 Distancējoties no sociālās aizsardzības teorijas, kas paredz fiziskās personas maksātnespējas risināšanu kompleksi ar citiem sociālajiem jautājumiem,2 fizisko personu maksātnespēju regulējošie tiesību akti ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē sakņojas kādā no abām pārējām teorijām, kas tiek pretnostatītas kā "parādniekam draudzīgas" un "kreditoriem draudzīgas" – atkarībā no tā, vai attiecīgais regulējums ir iecietīgāks pret parādniekiem, vai vairāk aizsargā kreditoru intereses.3 Parādniekam draudzīgāki ir tie regulējumi, kuros izpaužas fresh start teorijas atziņas, saskaņā ar kuru galvenais fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis ir parādnieka atbrīvošana no parādu saistībām, neizvirzot tā sasniegšanai būtiskus priekšnoteikumus.4 Savukārt par kreditoru aizsardzību rūpējas audzinošajā teorijā balstītais regulējums, jo teorijas pamatā ir uzskats, ka parādnieka atbrīvošana no parādsaistībām ir iespējama tikai tad, ja parādnieks izpilda likumā noteiktos pienākumus un maksātnespējas procesa laikā ir pakļauts dažādiem ierobežojumiem.5 Praksē šo abu teoriju īstenošana saistāma ar diviem dažādiem tradicionāli atzītiem fiziskās personas maksātnespējas procesa modeļiem:6 angloamerikāņu modeli un kontinentālās Eiropas modeli.

Angloamerikāņu modelis tiek balstīts uz fresh start teorijas atziņām, jo parādnieka atbrīvošanai no parādsaistībām nav jāīsteno kādi īpaši nosacījumi, bet pietiek kvalificēties par maksātnespējīgu subjektu. Pretēji – kontinentālajā Eiropā valda uzskats, ka jauns sākums ir jānopelna, atspoguļojot audzinošās teorijas paustos uzskatus, jo saistības tiek dzēstas tikai tad, kad ir izpildīti likumā noteiktie priekšnosacījumi, tai skaitā veikti maksājumi kreditoriem daļējai to prasījumu segšanai. Tādā veidā parādnieks tiek audzināts, ka pret uzņemtajām saistībām ir jāizturas atbildīgi, bet iespēja dzēst saistības ir jānopelna. Arī juridiskajā literatūrā Eiropas maksātne­spējas procedūras dēvē par earned fresh start,7 akcentējot nepieciešamību saistību dzēšanu nopelnīt.

Lai arī vēsturiski fresh start koncepta saknes meklējamas Amerikas Savienoto Valstu maksātnespējas procedūrā kā "gandrīz automātiskas tiesības atbrīvoties no pirms maksātnespējas esošajiem parādiem salīdzinoši ātrā un formālā maksātnespējas procedūrā",8 tomēr laika gaitā fresh start koncepts ir kļuvis par atslēgas elementu ikvienai maksātnespējas sistēmai, tostarp Latvijas, balstoties uz principu, ka parādnieka iespēja sākt visu no sākuma ir visas sabiedrības interesēs.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties