2. Novembris 2021 /NR. 44 (1206)
Intervija
Tiesneša amata kandidātu atlases process: būtiskais, kas nepieciešams pretendentiem un kandidātiem
Augstākās tiesas senatore Dzintra Balta un Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja Ilze Freimane intervijā žurnālam “Jurista Vārds”
Viktorija Soņeca
Žurnāla “Jurista Vārds” tieslietu redaktore 

Šobrīd ir izsludināts konkurss uz rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata vietām vispārējās jurisdikcijas tiesās, kā arī pavisam nesen – pirms divām dienām – noslēdzās konkurss uz rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata vietu Ekonomisko lietu tiesā. Kārtību, kādā šobrīd notiek rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlase, apstiprināja Tieslietu padome 2021. gada 14. aprīlī.1 Tādēļ, lai noskaidrotu detalizētāk, kā norit tiesneša amata kandidātu atlase, "Jurista Vārds" devās uz sarunu ar Augstākās tiesas senatori un Tieslietu padomes priekšsēdētāja vietnieci Dzintru Baltu, kā arī Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāju Ilzi Freimani, kas līdz 2018. gadam bija ievēlēta Tieslietu padomē, bet šobrīd ir Tiesnešu disciplinārkolēģijas locekle, kā arī kopīgi ar Dz. Baltu darbojas Tieslietu padomes izveidotajā rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlases komisijā.

Pastāstiet, lūdzu, kāds ir zināšanu un prasmju līmenis juristiem, kas piesakās konkursā? Kāds kopumā ir pretendentu loks?

Dz. Balta: Konkursā piesakās ne tikai pārstāvji no dažādām juridiskajām profesijām, bet arī dažādu paaudžu juristi. Piemēram, tiesnešu palīgi, kas vēsturiski tiek saskatīti kā nākamie tiesneši, zvērināti advokāti, žurnāla "Jurista Vārds" darbinieki, valsts iestāžu darbinieki – kopumā ļoti plašs pretendentu loks.

Vai varat pastāstīt, kuriem tieši pretendentiem (ar kādām zināšanām, prasmēm apveltītiem) konkursos ir veicies vislabāk?

Dz. Balta: Tā noteikti nav profesija, kas ir pamats veiksmīgai dalībai konkursā. Cilvēka personība un profesionālais briedums veido šo pamatu. No katras profesijas ir bijuši labi un pat izcili pretendenti, diemžēl ir bijuši arī ne tik piemēroti kandidāti. Visu nosaka pretendentu gatavība un izpratne par amatam nepieciešamajām prasmēm.

Kas kopumā tiek sagaidīts no tiesneša amata kandidāta? Vai tikai tās lietas, kas izriet no likuma, atlases kārtības, vai arī ir vēl kāds cits papildu aspekts, kas tiek vērtēts?

Dz. Balta: Atlases kārtības pielikumā ir uzskaitītas kompetences, kas ir nepieciešamas tiesneša amatam, t.i., profesionālās, personīgās un sociālās. Tiesnesim ir nepieciešamas visas šīs kompetences. Profesionālā aspektā tam noteikti jābūt cilvēkam, kas izprot tiesību normu piemērošanu, pārzina metodi un prot vērtēt tiesību jautājumu ne tikai no prakses skatpunkta, bet arī prot patstāvīgi paraudzīties uz normas jēgu un mērķi.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties