6. Decembris 2022 /NR. 49 (1263)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pierādījumu pārbaude kā procesa par noziedzīgi iegūtu mantu elements
Mg. iur.
Zigmunds Dundurs
Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnesis 

Šī raksta mērķis ir sniegt ieskatu par atsevišķiem jautājumiem attiecībā uz tiesisko regulējumu par pierādījumu pārbaudi tiesā procesā par noziedzīgi iegūtu mantu, piemēram, par pierādījumu veidiem (dokumenti, personu liecības, Finanšu izlūkošanas dienesta atzinuma tiesiskā daba), pierādīšanas standartu (apjomu) un to, kāda ir tiesas loma pierādījumu ieguvē un pārbaudē.

Kriminālprocesa likums1 (turpmāk – KPL) paredz īpašu procesa veidu – process par noziedzīgi iegūtu mantu, kurā netiek lemts par personas vainīgumu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet tiek lemts par personai piederošās mantas noziedzīgo izcelsmi vai saistību ar noziedzīgo nodarījumu un par tālāko rīcību ar šo mantu, tostarp konfiskāciju vai atdošanu noziedzīgā nodarījumā cietušajam.

Satversmes tiesa ir atzinusi: "Tā, kā procesā par noziedzīgi iegūtu mantu tiek lemts par Kriminālprocesa likuma 628. pantā minēto ar mantu saistīto personu īpašuma tiesībām, šādā procesā pēc būtības tiek izlemti jautājumi, kas skar personu civilās tiesības un pienākumus [Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības] Konvencijas 6. panta pirmās daļas izpratnē. Tādējādi Konvencijas 6. panta pirmās daļas garantijas kopsakarā ar Satversmes 92. panta pirmā teikuma garantijām uz šo procesu ir attiecināmas pilnā mērā."2 Jāatgādina, ka Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 92. panta pirmais teikums noteic: "Ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā."3

Līdz ar to nav šaubu par to, ka personas tiesības uz taisnīgu tiesu, ko garantē Satversme, ir attiecināmas arī uz īpašo pirmstiesas procesa stadijā paredzēto procesu par noziedzīgi iegūtu mantu.

Satversmes tiesa savā praksē ir paudusi arī to, ka "taisnīga tiesa kā pienācīgs, tiesiskai valstij atbilstošs tiesas process aptver vairākus savstarpēji saistītus elementus, piemēram, tiesības uz pieeju tiesai, pušu līdztiesības un sacīkstes principu, tiesības tikt uzklausītam, tiesības uz motivētu tiesas spriedumu, kā arī tiesības uz pārsūdzību.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties