Ārstniecības iestāde pacienta veselības kartē dokumentē veselības aprūpes procesa ietvaros iegūtos datus par pacienta veselību, īstenotajiem veselības aprūpes pasākumiem un citiem notikumiem. Ārstniecības iestādes veido attiecīgas sistēmas, lai nodrošinātu pacientu veselības karšu efektīvu apriti un pārvaldību. Pakāpeniski papīra formātā veidotās un uzturētās sistēmas daļēji vai pilnībā tiek aizstātas ar elektroniskā vidē veidotām pacientu veselības karšu sistēmām (turpmāk tekstā – e-PVK IS), kas ļauj nodrošināt centralizētu, ātru un ērtu pacienta datu pieejamību. Šī pāreja uz elektronisko vidi tikai daļēji saistīta ar normatīvajos aktos jau noteiktu prasību izpildi. Proti, pienākumu lietot vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmu, ko parasti apzīmē kā "e-veselība", noteiktos procesos.
Vienotu prasību un standartu trūkums ir galvenais iemesls, kādēļ veselības aprūpes nozarē izmanto gan pēc uzbūves, gan pēc ieviestā elektronizācijas līmeņa atšķirīgas e-PVK IS kartes. Šādas sistēmas tiek arī izmantotas, lai nodrošinātu elektronisku datu apmaiņu, kas ir noteikta kā obligāta.
Būtiskas izmaiņas veselības nozari potenciāli sagaida jau tuvākajā nākotnē. 2022. gada 3. maijā publicētais Eiropas Komisijas priekšlikums "Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par Eiropas veselības datu telpu" (turpmāk – EVDT regulas priekšlikums) iezīmē izmaiņas esošajā lietu kārtībā. Jaunā regulējuma nolūks ir noteikt vienotu tiesisko ietvaru e-PVK IS izstrādei, laišanai tirgū un izmantošanai, lai veicinātu šādu sistēmu sadarbspēju un datu apmaiņu. Tas būs jauns izaicinājums gan šo sistēmu izstrādātājiem, gan lietotājiem – ārstniecības iestādēm.
Šī raksta mērķis ir paraudzīties uz prasībām, kas piemērojamas e-PVK IS, un to, kas varētu mainīties ar EVDT regulas pieņemšanu Latvijā. Regulas gala redakcijā vēl ir iespējamas izmaiņas, taču konceptuālais virziens noteikti saglabāsies, lai nodrošinātu veselības aprūpes digitalizācijas procesu un palīdzētu īstenot Eiropas Savienības mērķus veselības un elektronisko datu jomās.
Izvērtējums par juridiskajiem aspektiem, kas saistīti ar e-PVK IS, var tikt veikts gan no ārstniecības iestāžu, gan šādu sistēmu izstrādātāju, gan pašu pacientu skatpunkta. Ņemot vērā ierobežoto raksta apjomu, autore šoreiz detalizētāk apskatīs šo tēmu no ārstniecības iestāžu perspektīvas, jo to pārziņā ir pacienta veselības datu aprites organizēšana atbilstoši normatīvajiem aktiem, un tā ir atbildīga par dažādu juridisko pienākumu izpildi.
Prasības elektroniskā vidē veidotām pacientu veselības karšu sistēmām
Normatīvajos aktos nav izvirzīta prasība obligātā kārtā veidot e-PVK IS, tādējādi arī specifiskas prasības tieši attiecībā uz tām nav noteiktas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.