26. Septembris 2023 /NR. 39 (1305)
Atskatā un darbībā
Latvijas prokuroru darbība starptautiskajās organizācijās
Dagmāra Skudra
Latvijas pārstāve Eirojustā 
Sigita Saulīte
Eiropas deleģētā prokurore Eiropas prokuratūrā 
Rudīte Bilsena
Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore – pilda civilā eksperta pienākumus Ukrainā 
Māris Urbāns
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļas prokurors – pilda pretkorupcijas eksperta pienākumus OECD 
Didzis Reigass
Rīgas Pārdaugavas prokuratūras prokurors – pilda nacionālā eksperta pienākumus Eiropas Birojā krāpšanas apkarošanai 
Maija Andrijauska
Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta Starptautiskās sadarbības nodaļas prokurore – pilda nacionālā eksperta pienākumus Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla sekretariātā Eiropas Savienības institūcijā – Eirojustā 

Iesaiste starptautiskās krimināltiesiskās sadarbības ātruma, kvalitātes un efektivitātes paaugstināšanā ir viens no prokuratūras stratēģiskajiem mērķiem. Būtiska loma šī mērķa sasniegšanā ir Latvijas prokuroru darbībai Eirojustā, Eiropas Savienības Padomdevēja misijā Ukrainā, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, kā arī Eiropas Birojā krāpšanas apkarošanai. Savukārt Eiropas Savienības finanšu interešu aizsardzības jomā nozīmīga loma ir tam, ka Latvijā strādā specializētās starpvalstu prokuratūras – Eiropas Prokuratūras – deleģētie prokurori.

Dagmāra Skudra
Latvijas pārstāve Eirojustā

Eirojusta loma pārrobežu organizētās noziedzības apkarošanā

Eiropas Savienības (turpmāk – ES) sadarbības stūrakmens ir brīva preču, pakalpojumu, personu un kapitāla kustība. Savukārt organizētā pārrobežu noziedzība ir reāli draudi ES pilsoņiem, iestādēm un uzņēmumiem, kā arī visai ES ekonomikai. Šāda noziedzība bieži vien ir labi organizēta, tehnoloģiski attīstīta un ļoti ienesīga.

Pašreizējā globalizācija ir veicinājusi transnacionālās noziedzības pieaugumu un attīstību, noziegumu shēmas kļūst arvien sarežģītākas, savukārt mūsdienu tehnoloģijas rada arvien jaunas noziedzības formas. Līdz ar to ir vajadzīgas jaunas pieejas noziedzības apkarošanai, kur būtiska loma sekmīga rezultāta sasniegšanā ir ātrai un efektīvai krimināltiesiskajai sadarbībai.

Krimināltiesiskā sadarbība ES, kas balstās uz savstarpējās atzīšanas principu, piedāvā vairākus instrumentus, tostarp Eiropas apcietināšanas orderi, Eiropas izmeklēšanas rīkojumu un apvienotās izmeklēšanas grupas, kas veicina sekmīgu izmeklēšanu un kriminālvajāšanu. Diemžēl sadarbība starp nacionālajām iestādēm joprojām ir smagnēja un problemātiska, līdz ar to nepieciešamība pēc atbalsta sadarbības veicināšanai un izmeklēšanu koordinēšanai ir arvien izteiktāka.

Eirojustam – Eiropas Savienības Aģentūrai tiesu ie­stāžu sadarbībai krimināllietās – ir nozīmīga loma, lai nodrošinātu krimināltiesiskās sadarbības raitu norisi praksē. Tā ir specializēta aģentūra, kas sniedz īpaši pielāgotu atbalstu izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem visā ES un ārpus tās smagu pārrobežu noziegumu izmeklēšanā un koordinēšanā. Pateicoties pieredzei un zināšanām, kas iegūtas vairāk nekā 20 gadu darbības laikā, aģentūra ir kļuvusi par uzticamu partneri nacionālajām iestādēm, lai nodrošinātu, ka valstu robežas nav šķērslis personu saukšanai pie kriminālatbildības un taisnīguma panākšanai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties