9. Janvāris 2024 /NR. 01/02 (1319/1320)
Tiesību prakse
Divi aktuāli EST spriedumi par vienlīdzīgu attieksmi darbavietā
Jautājumi par reliģijas (ne)brīvību darba vietā un personas ar invaliditāti asistenta vecumu

Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) pavisam nesen ir pieņēmusi divus spriedumus, ar kuriem tiek interpretēta Direktīva 2000/78, ar ko nosaka kopēju sistēmu vienlīdzīgai attieksmei pret nodarbinātību un profesiju.1 Lietā Commune d’Ans EST virspalātas sastāvā aplūkoja aizliegumu pašvaldības darbiniecei darba vietā nēsāt reliģiskās pārliecības atšķirības zīmes,2 savukārt lietā AP Assistenzprofis tika izvērtēts darba piedāvājums, kurā ir norādīts, kādam ir jābūt meklētā darbinieka (darbinieces) minimālajam un maksimālajam vecumam.3

Izslēdzošās neitralitātes politika darbavietā

Jaunais spriedums par Islāma galvassegu turpina iesākto judikatūru.4 Tiesa, šķiet, uzskata, ka tai nav citas izvēles, kā vien apstiprināt dalībvalstī veikto izvēli. Nav šaubu, ka reliģijas jautājums Beļģijā ir jūtīgs, un risinājums par absolūtu neitralitāti atspoguļo tās konstitucionālo identitāti. Tomēr apstāklis, ka Luksemburgas tiesa turpina saņemt šādus valsts tiesu prejudiciālos jautājumus, rāda, ka pastāv zināma plaisa starp valsts neitralitātes politiku, no vienas puses, un ticīgo vēlmi apliecināt savu atšķirību, no otras puses. Nevar neievērot arī apstākli, ka strīdīgais regulējums šajā lietā tika izstrādāts tikai pēc darbinieces lūguma viņai atļaut nēsāt Islāma galvassegu, tas var likt aizdomāties par to, vai šādas "neitralitātes" pamatā neslēpjas aizspriedumi.

Sprieduma lietā Commune d’Ans prasītāja strādā pašvaldībā par biroja vadītāju; viņas pienākumi pārsvarā neietver saskarsmi ar apmeklētājiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
9. Janvāris 2024 /NR. 01/02 (1319/1320)
Eiropas Savienība, quo vadis?
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 01/02 (1319/1320)
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties