27. Aprīlis 2004 /NR. 16 (321)
Tiesību prakse
Par pensijas pārmaksas ieturējumu tiesiskumu

Par pensijas pārmaksas ieturējumu tiesiskumu

Augstākās tiesas Senāta

Administratīvo lietu departamenta spriedums
Lieta Nr. SKA–5
C 10081702

2004.gada 30.martā

Pastāvot kolīzijai starp tiesiskuma principu un likuma varas jeb likuma ievērošanas principu, konkrētajā gadījumā prioritāte piešķirama likuma ievērošanas principam. Apstākļos, kad tiesību normas neatbilstība Satversmei nebija acīmredzama, tiesiskās kārtības vārdā indivīdam bija pienākums šo normu ievērot

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētāja senatore E.Vernuša, senatores J.Briede un G.Višņakova, piedaloties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāvei S.Bruzgulei, 2004.gada 30.martā atklātā tiesas sēdē Rīgā izskatīja lietu, kas ierosināta pēc Tusneldas Lībietes pieteikuma par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Bauskas filiāles lēmumiem sakarā ar atbildētāja kasācijas sūdzību par Zemgales apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2003.gada 8.oktobra spriedumu.

Aprakstošā daļa

[1] Ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Bauskas filiāles 1999.gada 1.janvāra rīkojumu nr. 404 Tusneldai Lībietei piešķirta uz mūžu vecuma pensija 81,88 latu apmērā. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz likumu “Par valsts pensijām”.
[2] 1999.gada 5.augustā un 4.novembrī likumā “Par valsts pensijām” tika izdarīti grozījumi: saskaņā ar pārejas noteikumu 26.punktu strādājošiem pensionāriem (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem) bija pārtraucama tās pensijas daļas izmaksa, kas pārsniedz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta divkāršu apmēru, t.i., 60 latus. Likuma 34.pants savukārt pensijas saņēmējam uzlika pienākumu ziņot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiālei par tādu apstākļu iestāšanos, kas izraisa grozījumus izmaksājamās pensijas apmērā, šajā gadījumā – par atrašanos darba ņēmēja statusā. 2001.gada 20.decembrī pārejas noteikumu 26.punkts tika izteikts jaunā redakcijā, kas paredzēja pakāpenisku ierobežojumu samazināšanu turpmākajos gados.
[3] Latvijas Republikas Satversmes tiesa 2002.gada 19.marta spriedumā atzina, ka likuma „Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 26.punkts neatbilst Latvijas Republikas Satversmes 1.pantam un zaudē spēku līdz ar Satversmes tiesas sprieduma publicēšanu, t.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties