16. Aprīlis 2014 08:40
Jaunumi
Jauni ES noteikumi: ikvienam ir tiesības uz bankas kontu
Nevienam ES iedzīvotājam vai likumīgajam rezidentam vairs nedrīkstēs liegt pamatkonta atvēršanu bankā, pamatojoties uz viņa tautību vai uzturēšanās vietu.
Ieva Čīka, LETA

Nevienam ES iedzīvotājam vai likumīgajam rezidentam vairs nedrīkstēs liegt pamatkonta atvēršanu bankā, pamatojoties uz viņa tautību vai uzturēšanās vietu, paredz otrdien Eiropas Parlamentā apstiprinātā direktīva. Tā prasīs klientus pārredzami un salīdzināmā veidā informēt par kontu lietošanas nosacījumiem un izmaksām un nodrošināt iespēju "nesāpīgi" pāriet uz maksājumu kontu citā bankā.

Nevienam ES iedzīvotājam vai likumīgajam rezidentam vairs nedrīkstēs liegt pamatkonta atvēršanu bankā, pamatojoties uz viņa tautību vai uzturēšanās vietu, paredz otrdien Eiropas Parlamentā apstiprinātā direktīva. Tā prasīs klientus pārredzami un salīdzināmā veidā informēt par kontu lietošanas nosacījumiem un izmaksām un nodrošināt iespēju "nesāpīgi" pāriet uz maksājumu kontu citā bankā.

"Šī direktīva nodrošina ikviena tiesības uz kopīgiem minimālajiem maksājumu pakalpojumiem. Sniedzot ikvienam, ieskaitot migrantus un iedzīvotājus, kas bieži pārvietojas, pieeju pamatkontiem, mēs veicinām ekonomikas modernizēšanu, brīvu pārvietošanos un palīdzam sabiedrības neaizsargātākajiem locekļiem", norādīja par noteikumiem atbildīgais EP deputāts Jirgens Klute.

Deputāti jauno direktīvu pieņēma ar 603 balsīm par, 21 pret un 51 atturoties.

Brīva piekļuve

Pēc Parlamenta prasības, visām kredītiestādēm, vai arī pietiekami daudzām kredītiestādēm attiecīgajā dalībvalstī, būs jāpiedāvā pamatmaksājumi konti, lai nodrošinātu ikvienam piekļuvi un izvēles iespējas.

Ikviens, kas likumīgi uzturas ES, pat ja viņam nebūs pastāvīgas dzīvesvietas, varēs atvērt maksājumu kontu ar pamatfunkcijām. Tomēr dalībvalstu iestādes varēs prasīt topošajiem klientiem paskaidrot, kāpēc viņi vēlas atvērt kontu tieši šajā dalībvalstī. Tomēr, prasot šos paskaidrojumus, būs jānodrošina atbilstība cilvēka pamattiesībām, un nedrīkstēs nevajadzīgi viņus apgrūtināt.

Skaidra informācija

Tiesību akts prasa ikvienu maksājumu konta atvērēju saprotami informēt par konta izmaksām un procentu maksājumiem, sniedzot iespēju tos salīdzināt ar citu kontu piedāvājumiem. Šai informācijai visā ES jābūt skaidrai un standartizētai.

Katrā ES dalībvalstī jābūt vismaz vienai neatkarīgai tīmekļa vietnei, kas salīdzina banku piedāvātos procentus un komisijas maksas. Bankām arī ir skaidri jāinformē klienti par faktu, ka tās piedāvā maksājumu kontus ar pamatfunkcijām.

Kas ir "pamatkonts"?

"Pamatkonts" vai maksājumu konts ar pamatfunkcijām ir konts, kurā ES robežās var iemaksāt un no kura var izņemt naudu, kā arī veikt darījumus ar maksājumu karti un tiešsaistē. Klientam jādod iespēja veikt neierobežotu minētā veida darījumu apjomu bez maksas vai par nelielu samaksu. Tomēr dalībvalstis varēs pieņemt lēmumu no obligāto pamata pakalpojumu klāsta izslēgt overdrafta pakalpojumus.

Vieglāka pāriešana uz citu banku

Lai varētu izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu, klientiem jānodrošina iespēja par saprātīgu samaksu pāriet uz kontu citā ES bankā. Klienta konta "pārvešana" no vienas bankas uz otru jāveic bankai, uz kuru konta īpašnieks pāriet, pēc viņa prasības un ar viņa atļauju.

Banku uzdevums būs arī bez kavēšanas atmaksāt visus finansiālos zaudējumus, ko radījušas kļūdas maiņas procesā.

Tālākie soļi

Lai šie noteikumi stātos spēkā, tie vēl oficiāli jāatbalsta Padomei. Pēc tam dalībvalstīm būs 24 mēnešu laikā tie jāpārņem nacionālajos tiesību aktos.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 251 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties