25. Jūnijs 2015 13:11
Jaunumi
15 jautājumi par dalībnieku reģistra nodalījumu
2

Uzņēmumu reģistrs (UR) atgādina, ka līdz 2015.gada 30.jūnijam visām divu un vairāku dalībnieku SIA, kas reģistrētas līdz 2013.gada 30.jūnijam, ir jāiesniedz pirmais dalībnieku reģistra nodalījums (šis termiņš nav saistošs SIA, kurās ir viens dalībnieks). Tādēļ UR ir sagatavojis informāciju par biežāk uzdotajiem jautājumiem un, protams, atbildes uz tiem, kas noderēs uzņēmējiem, sagatavojot dokumentāciju pirmā dalībnieku reģistra nodalījuma iesniegšanai.

Kāpēc mainīta līdzšinējā kārtība?

Diemžēl reiderisms jeb, citiem vārdiem sakot, pretlikumīga uzņēmumu pārņemšana ir  realitāte arī Latvijā, tāpēc, lai to ierobežotu un aizstāvētu Latvijas uzņēmēju tiesības, tika pieņemti Komerclikuma grozījumi, paredzot, ka turpmāk visām SIA Uzņēmumu reģistrā būs jāiesniedz dalībnieku reģistra nodalījums.

Kas ir dalībnieku reģistra nodalījums?

Nodalījums ir dokuments, kuru veido vienā reizē izdarīto ierakstu kopums, kas atspoguļo pilnu aktuālo uzņēmuma dalībnieku sastāvu, savukārt dalībnieku reģistrs ir šo dokumentu kopums. Dalībnieku reģistrs tiek papildināts ar jaunu nodalījumu ik reizi, kad ir notikušas izmaiņas dalībnieku sastāvā, piemēram, daļas tikušas atsavinātas, palielināts/samazināts pamatkapitāls, mainījušās ziņas par dalībniekiem.

Kad jāiesniedz pirmais dalībnieku reģistra nodalījums?

Visām divu vai vairāku īpašnieku SIA pirmais dalībnieku reģistra nodalījums ir jāiesniedz līdz 30.jūnijam! Prasību izpilde šobrīd gan ir vienkāršota viena īpašnieka SIA, nosakot, ka tiem termiņš – 2015.gada 30.jūnijs – nav saistošs. Līdz ar to SIA, kurās ir viens dalībnieks, dalībnieku reģistra nodalījumu iesniedz vienlaikus ar citām izmaiņām, kas skar daļu pāreju vai izmaiņas pamatkapitālā.

Kādi dokumenti jāiesniedz?

Lai iesniegtu dalībnieku reģistra pirmo nodalījumu, jāsagatavo šādi dokumenti: aizpildīts dalībnieku reģistra nodalījums, kuru paraksta ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu, vai arī parakstu apliecina notariāli; pieteikums izmaiņām dalībnieku reģistrā – 18.veidlapa (šīs abas veidlapas pieejamas www.sakartopapirus.ur.gov.lv); kvīts, tās kopija, internetbankas maksājuma izdruka vai informācija par valsts nodevas apmaksu.

Kā veidojas nodalījuma kārtas numuri?

Nodalījuma kārtas numuri ir secīgi. Tas nozīmē, ka, dibinot uzņēmumu vai pirmo reizi iesniedzot dalībnieku reģistra nodalījumu, tiks sagatavots nodalījums Nr.1, par nākamajām izmaiņām – nodalījums Nr.2, un tā tālāk. Piemēram, ja līdz šim nav iesniegts dalībnieku reģistra nodalījums, ir jāizveido un jāiesniedz Nodalījums  Nr.1.

Kas ir ieraksta kārtas numurs?

Ieraksta kārtas numurs veidojas, veicot ierakstus un izmantojot tam secīgu numerāciju. Tas ir vienkārši – ja pirmajā reģistra nodalījumā ir divi ieraksti, tad otrajā reģistrā, ko pildīs nākotnē, numerācija tiks sākta no cipara 3. Tātad, ja aizpilda nodalījumu pirmo reizi, numerācija sāksies no skaitļa 1. Ieraksts būs jāveic par katru dalībnieku, tāpēc ierakstu skaitam jāsakrīt ar dalībnieku skaitu uzņēmumā.

Kas ir daļu kārtas numuri?

Daļu kārtas numuri ir paredzēti, lai nodrošinātu iespēju turpmāk izsekot dalībnieku reģistrā veiktajām izmaiņām, piemēram, daļu pārejai no vienas personas pie otras. Ja, pārrēķinot pamatkapitālu uz eiro, radušās jaunas daļas, tās nepieciešams sadalīt dalībniekiem proporcionāli jau piederošajām daļām. Ja pirms pārreģistrācijas jau ir iesniegts dalībnieku reģistra nodalījums, radušās jaunās daļas ir nepieciešams sadalīt dalībniekiem proporcionāli jau piederošajām, pievienojot tās atsevišķi.

Piemēram, ja uzņēmumā ir divi dalībnieki un līdz šim personai A piederēja no 1-100 daļai, bet B no 101-200, tad tagad tiem jāsadala arī jaunās 2 daļas. Pareizi: A daļu kārtas numuri: 1-100 un 201; B: 101-200 un 202.

Ko darīt, ja vienam no īpašniekiem nav Latvijas personas koda?

Ja nav Latvijas personas koda, tad ailītē jānorāda dzimšanas datums, personu apliecinoša dokumenta numurs, izdošanas datums, valsts un institūcija, kas dokumentu izdevusi, adrese.

Kas jānorāda ailītē “daļu apmaksas stāvoklis”?

Tajā ir jānorāda pamatkapitāla apmaksas datums, ja iesniedz pirmo reģistra nodalījumu. Ja iesniedz jau otro vai trešo nodalījumu vai jau iepriekš ir iesniegts dalībnieku reģistrs, kurā jau ir norādīts daļu apmaksas datums, tad jānorāda - „apmaksāts”. Ja pamatkapitāla apmaksa vēl nav veikta, norāda apmaksas termiņu.

Kas paraksta dalībnieku reģistra nodalījumu?

Dalībnieku reģistra nodalījumu var parakstīt sabiedrības valdes priekšsēdētājs vai valdes pilnvarots valdes loceklis (noteikti jāpievieno pilnvara), vai visi valdes locekļi.

Vai paraksti uz dalībnieku reģistra nodalījuma ir jāapstiprina?

Ja iesniegtais dalībnieku reģistra nodalījums ir personas pārstāvētās sabiedrības pirmais dalībnieku reģistra nodalījums, ko iesniedz UR, paraksti uz šī dokumenta jāapliecina notariāli! Parakstu apliecināšana var notikt: pie zvērināta notāra, pie Uzņēmumu reģistra valsts notāra vai, sastādot dokumentu elektroniski un parakstot ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu.

Ar kādām izmaksām jārēķinās, iesniedzot pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu?

Iesniedzot pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu, dalībnieku paraksti notariāli jāapliecina un jāmaksā valsts nodeva 14,23 eiro, taču, ja vienlaikus UR tiks veikta uzņēmuma pamatkapitāla pārreģistrācija uz eiro, valsts nodeva nav jāmaksā. Finanšu resursus var ietaupīt, ja izvēlas dokumentus iesniegt elektroniski – vienas e-parakstīšanās reizes cena ir vien 0,41 eiro.

Kā ērtāk iesniegt dokumentus UR?

Lai izvairītos no rindām un lieka laika patēriņa, veidlapu var aizpildīt un iesniegt elektroniski. Dokumentus var iesniegt arī klātienē un pa pastu (nosūtot vai ierodoties tajās reģionālajās nodaļās, kur uzņēmums sākotnēji reģistrēts), kā arī nosūtot uz e-pastu: info@ur.gov.lv

Kur meklēt informāciju?

Lai sniegtu atbalstu uzņēmējiem, UR izveidojis informatīvo vietni www.sakartopapirus.ur.gov.lv, kur pieejama visa aktuālā informācija saistībā ar prasību izpildi – dokumentu un veidlapu paraugi, informatīvie bukleti, video pamācības u.c.

Uzņēmēj, vai esi jau iesniedzis pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu?

 

 
 
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Zigmārs
19. Decembris 2021 / 22:07
0
ATBILDĒT
Te ir papildus par Dalībnieku reģistra nodalījumu. https://lvportals.lv/skaidrojumi/278391-biezakas-izmainas-sia-un-kludas-ii-2016
dibinātājs
6. Februāris 2017 / 10:44
0
ATBILDĒT
Nav paskaidrots kā jāieraksta daļas, ja PK apmaksāts daļēji, registrējot jaunu uzņēmumu. Nekur nav paskaidrots arī UR lapā nav tāda parauga, ir tikai tālākais maiņas variants. Un uz šo UR pelna - atceļ registrāciju un skrieniet un maksājiet visi vēlreiz notāram utt.
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties