28. Maijs 2020 14:14
Jaunumi / COVID-19
Ministru kabinets atbalsta Covid-19 pārvaldības likumu
1

Ceturtdien, 28. maijā, Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas un citu atbildīgo institūciju kopīgi izstrādāto likumprojektu "Covid–19 infekcijas izplatības pārvaldības likums", kura mērķis ir noteikt vispārējo tiesisko kārtību pēc ārkārtējās situācijas beigām, paredzot atbilstošus piesardzības pasākumus saistībā ar Covid–19 izplatību.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Koronavīruss sabiedrībai nodara daudzveidīgu kaitējumu, gan veselībai, gan ekonomikai. Tādēļ pašreizējā brīdī mums jāatceļ ierobežojumi gudri, droši un ātri. Mūsu tiesību sistēmā pastāv varu dalījums un garantētas brīvības, mums jāsper nākamais solis un jāpieņem jauns likums, kas nodrošinās tiesisko stabilitāti un sabiedrības veselības drošību arī pēc tam, kad valstī varēs atcelt ārkārtējo situāciju.”

“Visus sakarā ar Covid-19 izplatību saistītos ierobežojumus nav iespējams atcelt uzreiz līdz ar ārkārtējās situācijas beigām. Atsevišķiem ierobežojumiem būs nepieciešams pārejas laiks. Tāpēc jaunajā likumā būs noteikti privātpersonu tiesību samērīgi ierobežojumi un sabiedrības interesēm atbilstošs valsts institūciju darbs saistībā ar Covid-19 izplatību. Mūsu kopīgais mērķis – kļūt ekonomiski aktīviem un nodrošināt sabiedrības veselības drošību. Iziesim no krīzes atbildīgi,” uzsver J. Bordāns.

Atbildīgās institūcijas vienā likumā apkopojušas un nostiprinājušas nepieciešamās lietas, kas vienlaikus palīdzēs gan ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus un novērst Covid-19 izplatību, gan nodrošinās valsts pārvaldei un iedzīvotājiem skaidrus spēles noteikumus Covid-19 izplatības laikā pēc iespējas nodrošinot atgriešanos pie ikdienas dzīves ritma. Savukārt Finanšu ministrijas un Veselības ministrijā likumā noregulēs nozīmīgās izmaiņas attiecībā uz ekonomiskajiem un epidemioloģiskajiem jautājumiem.

Likumprojekts nosaka valsts institūciju darbību pamatprincipus, tajā skaitā arī tiesu un pašvaldību, pakalpojumu sniegšanu pēc ārkārtējās situācijas beigām. Atbilstošus piesardzības pasākumus un ierobežojumus privātpersonām, tajā skaitā īpašus nosacījumus arī izglītības, sporta, sociālās un veselības pakalpojumu nodrošināšanai Covid-19 izplatības periodā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas.

Ņemot vērā Covid-19 izplatības mainīgo un grūti paredzamo raksturu, likumprojektā tiek paredzēta iespēja Ministru kabinetam Covid-19 infekcijas izplatīšanās vai to draudu gadījumā lemt jautājumus praktiskiem īstenošanas pasākumiem Covid-19 ierobežošanai, lai savlaicīgi reaģētu uz situācijas izmaiņām valstī un ārpus tās robežām.

Likumprojekts vēl ir jāizskata Saeimai, bet tiek plānots, ka tas stāsies spēkā 9. jūnijā.  Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudēs likums "Par valsts institūciju darbību ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar Covid-19 izplatību". Līdz ar ārkārtējās situācijas atcelšanu spēku zaudēs Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojums Nr. 103, kā arī uz tā pamata izdotie ministru noteikumi.

Jauno Covid-19 infekcijas izplatības pārvarēšanas likumu varēs piemērot, kamēr pastāvēs epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību. Pēc Ministru kabineta apstiprinājuma likumu varēs atcelt Saeima ar atsevišķu lēmumu.

Tieslietu ministrija norāda, ka Ministru kabinets vērtēs arī Finanšu ministrijas izstrādāto likumprojektu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kura mērķis ir pilnveidot tiesisko stabilitāti un valsts tautsaimniecību kā arī ekonomisko drošību pēc ārkārtējās situācijas beigām un Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus Epidemioloģiskās drošības likumā.

patīk
drukāt
 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Winston
28. Maijs 2020 / 17:10
2
ATBILDĒT
Never waste a good crisis jeb pandēmijas pāriet, bet ierobežojumi paliek. Šitādam likumam ir jābūt skaidri noteiktiem “sunset” noteikumiem, kad tas automātiski zaudē spēku.
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
COVID-19
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 205 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties