11. Septembris 2020 09:19
Jaunumi
Maksātnespējas kontroles dienests 2020. gadā 45% gadījumu konstatē būtiskus pārkāpumus administratoru rīcībā

Kaut arī 2020. gadā kopumā situācija maksātnespējas jomā ir uzlabojusies, tomēr pieaudzis to pārkāpumu apjoms, kam ir būtiska ietekme uz likumīgu un efektīvu maksātnespējas procesa norisi.

"Kopš reformām maksātnespējas jomā esam ievērojami pilnveidojuši maksātnespējas procesa administratoru uzraudzības mehānismus, arvien precīzāk nosakot riska faktorus, kuriem jāpievērš vislielākā uzmanība.

Šobrīd atzīstami rezultāti ir sasniegti maksātnespējas procesa izmaksu kontrolē, kā rezultātā ir samazinājies maksātnespējas procesa administratoru pārkāpumu skaits saistībā ar nesamērīgu izmaksu segšanu no parādnieka līdzekļiem. Vienlaikus, vērtējot maksātnespējas procesa administratoru pārbaudēs konstatēto, pastiprinātu uzmanību pievēršam administratora rīcībai, vērtējot parādnieka slēgtos darījumus un pārvaldes institūciju locekļu darbību, ar kuru var būt nodarīti zaudējumi kreditoriem un kavēta sekmīga uzņēmējdarbības vides attīstība.

Kaut arī kopumā situācija maksātnespējas jomā uzlabojas un konstatēto pārkāpumu skaits ir samazinājies, tomēr satraucošs ir to pārkāpumu apjoms, kas būtiski ietekmē maksātnespējas procesa likumīgu un efektīvu norisi, tāpēc Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzības funkciju stiprināšana arī turpmāk būs mana prioritāte maksātnespējas jomas sakārtošanā", atklāj I. Šteina.

Salīdzinot rezultātus veiktajās klātienes pārbaudēs maksātnespējas procesa administratoru un tiesiskā aizsardzības procesa uzraugošo personu prakses vietās 2020.gadā ar iepriekšējo gadu, secināms, kaut arī konstatēto pārkāpumu skaits, salīdzinot ar 2019.gadu nedaudz samazinājies, tomēr joprojām Maksātnespējas kontroles dienests 78% gadījumu konstatē pārkāpumus, no kuriem vairāk nekā puse ir būtiski pārkāpumi (skat. diagrammu).

Klātienes pārbaužu rezultāti maksātnespējas procesa administratoru un tiesiskā aizsardzības procesa uzraugošo personu prakses vietās:

  • parādnieka naudas līdzekļu nepamatota pārskaitīšana uz administratora kontu;
  • valdes locekļu rīcības un darījumu, ar kuriem nodarīti zaudējumi kreditoriem, neizvērtēšana;
  • nesamērīgas izmaksas speciālistu pieaicināšanā;
  • nepamatotu izmaksu segšana no parādnieka fiziskās personas naudas līdzekļiem;
  • uzraugošās personas uzraudzības pār parādnieka darbību neveikšana;
  • nevēršanās tiesībaizsardzības institūcijās saistībā ar apstākļiem, kas var būt par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai;
  • ar kreditoriem nesaskaņota mantas pārdošana.

Maksātnespējas kontroles dienests, konstatējot būtiskus pārkāpumus maksātnespējas procesā, vēršas tiesā ar pieteikumu par administratora atcelšanu no maksātnespējas procesa, piemēram, 2020. gada pirmajā pusgadā Maksātnespējas kontroles dienests tiesā iesniedza 11 pieteikumus par administratora atcelšanu no maksātnespējas procesa. Vienlaikus 2020. gadā pirmajā pusgadā Maksātnespējas kontroles dienests piecos gadījumos ir sniedzis ziņas tiesībaizsardzības institūcijām par pārbaudēs konstatētajiem apstākļiem, kas varētu būt par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 253 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties