13. Aprīlis 2021 12:31
Jaunumi
Labklājības ministre: Grozījumi Bāriņtiesu likumā samazinās pašvaldību ietekmi un ļaus atcelt prettiesiskus lēmumus

Valdība šodien atbalstīja grozījumus Bāriņtiesu likumā, kas paredz izveidot sistēmu, kas institūcijām ļaus operatīvi iesaistīties, ja tiks konstatēta bāriņtiesu prettiesiska rīcība vai bezdarbība, kas rada kaitējumu bērnam.

Labklājības ministre Ramona Petraviča uzsver, ka reforma, par kuru sarežģītās diskusijās tiek spriests jau pusotru gadu, ir ļoti nepieciešama un tiek veikta, izvirzot centrā bērna intereses: "Beidzot izdosies realizēt reformu, kas ir ilgi gaidīta un ļoti nepieciešama. Grozījumi Bāriņtiesu likumā nodrošinās, ka bāriņtiesas ir Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas funkcionālā pārraudzībā. Tas samazinās pašvaldību ietekmi un dos iespēju atcelt lēmumus, ja bāriņtiesa tos pieņēmusi ne bērna labākajās interesēs, ja tie bijuši prettiesiski, ja bāriņtiesa rīkojusies nolaidīgi."

Grozījumi likumā paredz, ka bāriņtiesas amatpersonas turpmāk vairs nebūs pašvaldības domes vēlētas amatpersonas. Uz šiem amatiem būs jārīko konkurss. Turpmāk bāriņtiesas amatpersonu pilnvaru termiņš nav terminēts un būs piemērojams Darba likumā noteiktais tiesiskais regulējums. Ir secināts, ka bāriņtiesu darbinieku nodarbinātība uz darba līguma pamata un pilnas slodzes darbā varētu pozitīvi ietekmēt bāriņtiesu darba kvalitāti un bērnu labāko interešu ievērošanu lēmumu pieņemšanā.

Funkcionālo un institucionālo izmaiņu pamatā ir princips, ka bērns un bērna interešu nodrošināšana ir visu jautājumu prioritāte. Minētās izmaiņas paredz likumprojekts "Grozījumi Bāriņtiesu likumā", kas otrdien, 13. aprīlī, pieņemts valdības sēdē. Par to vēl jālemj un jābalso Saeimā.

Tiks ieviesta arī bāriņtiesu funkcionālā pārraudzība. To veiks Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, kas nodrošinās tiesiskuma kontroli gadījumos, kad ir konstatēts būtisks bērnu tiesību apdraudējums. Inspekcija būs tiesīga uzdot bāriņtiesai veikt lietas atkārtotu izvērtēšanu un pieņemt jaunu lēmumu, kā arī veikt konkrētas darbības, lai pārtrauktu bāriņtiesas bezdarbību.

Paredzēts arī izveidot kvalifikācijas komisiju, kas rūpēsies par bāriņtiesu darbinieku kvalifikācijas un tālākizglītības jautājumiem, bāriņtiesu amatpersonu sertifikāciju, kā arī izvērtēs, vai personas, kura sodīta, nodarbināšana bāriņtiesā pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas nekaitē bērnu un aizgādnībā esošo personu tiesību un interešu aizsardzībai. Kvalifikācijas komisija būs koleģiāla institūcija, kuras sastāvā līdz ar Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas un VBTAI pārstāvjiem darbosies Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas locekļi.

Līdz šim bāriņtiesas locekļu skaitu noteica pašvaldība atbilstoši pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarēto iedzīvotāju skaitam. Turpmāk paredzēts, ņemt vērā arī citus svarīgus kritērijus: bērnu un aizgādnībā esošo personu skaits, bāriņtiesas lietu skaits, pašvaldības administratīvās teritorijas lielums.

Lai gan turpmāk paredzēts, ka vienā pašvaldībā var darboties ne vairāk par vienu bāriņtiesu, tas neliegs pašvaldībai veidot vairākas bāriņtiesas struktūrvienības (apmeklētāju pieņemšanas vietas), kas atrodas dažādās administratīvās teritorijas daļās, lai nodrošinātu pieejamību iedzīvotājiem, ņemot vērā administratīvās teritorijas lielumu un iedzīvotāju blīvumu. Vienlaikus bāriņtiesas vadība būs viena.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 252 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties