25. Janvāris 2022 11:10
Jaunumi
Valdība atbalsta tieslietu audita ieteikumu ieviešanai nepieciešamos grozījumus kriminālprocesuālajā regulējumā

Otrdien, 25. janvārī, Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas sagatavotos grozījumus Kriminālprocesa likumā, lai nodrošinātu tieslietu audita ieteikumu ieviešanu. Grozījumi paredz pilnveidot kriminālprocesuālo regulējumu attiecībā uz procesu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai, nosakot jaunu procesuālo sankciju veidu – nodrošinājuma līdzekli. Esošā regulējuma pilnveide paredz nodrošināt efektīvu un kvalitatīvu noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanu un iztiesāšanu ekonomikas un finanšu jomā.

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns norāda: “Tieslietu ministrija intensīvi strādājusi, lai uzlabotu kriminālprocesuālo regulējumu attiecībā uz procesu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai, jo praksē juridiskās personas mēdz pretdarboties izmeklēšanas stadijā un tas kavē lietu izskatīšanu saprātīgos termiņos. Turpmāk būs jauns efektīvs institūts – nodrošinājuma līdzeklis juridiskajai personai sekmīgai kriminālprocesa mērķu sasniegšanai.”

Tieslietu ministrijas rosinātās izmaiņas paredz noteikt trīs veidu nodrošinājuma līdzekļus:

  1. noteiktu darbību aizliegums;
  2. aizliegums veikt izmaiņas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros bez procesa virzītāja atļaujas;
  3. aizliegums veikt uzņēmuma pāreju.

Vienlaikus grozījumi Kriminālprocesa likumā ļaus piemērot piespiedu naudu juridiskajām personām līdz tūkstoš Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmēram gadījumos, ja tiek traucēta kriminālprocesa kārtība vai netiek pildīts piemērotais nodrošinājuma līdzeklis.

Lai uzlabotu kriminālprocesa efektivitāti, grozījumi paredz uzlikt par pienākumu procesa dalībniekiem visus pieteikumus, iesniegumus un lūgumus konkrētajā krimināllietā iesniegt tiesai ne vēlāk kā 10 darba dienas līdz iztiesāšanas uzsākšanai.

Tāpat grozījumi paredz, ja kriminālprocesā ir veiktas nepieciešamās kriminālprocesuālās darbības un nav izdevies noskaidrot noziedzīgu nodarījumu izdarījušo personu, tad izmeklētājam ar uzraugošā prokurora piekrišanu ir tiesības izbeigt kriminālprocesu, savukārt, ja pēc kriminālprocesa izbeigšanas tiks noskaidroti apstākļi, kas norāda uz noziedzīgo nodarījumu izdarījušo personu, kriminālprocesu varēs atjaunot.

Kriminālprocesa likumā grozījumi turpmāk paredz kasācijas instancei noteikt tiesības lietu izskatīšanai paplašinātā sastāvā un atsevišķo domu paušanu. Vienlaikus turpmāk vienošanās procesā pirmās instances tiesas pieņemto lēmumu sūdzības izskatīšana būs piekritīgas apelācijas instancei, nevis kasācijai.

Lai nodrošinātu kriminālprocesa mērķa sasniegšanu, personu pamattiesību aizsardzību un sabiedrības intereses, papildus veiktie grozījumi Kriminālprocesa likuma 59. nodaļā paredz procesā par noziedzīgi iegūtu mantu noteikt dalībniekiem pieejamus visus lietas materiālus.

Tieslietu ministrija norāda, ka šā likuma normas attiecībā uz nodrošinājuma līdzekļiem juridiskajām personām piemēros no 2023. gada 1. janvāra. Ar likumprojektu var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē.

Papildu informācija

2021. gada 15. aprīlī Noziedzības novēršanas padomes sēdē tika apstiprināts Tieslietu ministrijas izstrādātais Valsts kontroles veiktā tieslietu audita rezultātā sniegto ietikumu ieviešanas plāns, kura mērķis ir nodrošināt ātrāku un taisnīgāku lietu izmeklēšanu un iztiesāšanu. Tieslietu audits tika veikts pēc Ministru prezidenta biedra, tieslietu ministra Jāņa Bordāna iniciatīvas, stājoties amatā kā tieslietu ministram.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 256 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties